Krótki słownik internetowych zagrożeń, cz.III

Słownik zawierający podstawowe zagadnienia w zakresie zagrożeń internetowych

Spam

— niezamówione wiadomości e-mail, zazwyczaj rozsyłane w dużych ilościach na wiele losowo wybranych adresów; często zawierają reklamy produktów lub usług. Używane także w oszustwach typu phishing i innych rodzajach przestępstw internetowych. Ich ilość można ograniczyć, używając oprogramowania do filtrowania wiadomości e-mail.

Spim lub spam w komunikatorach

— niepożądane wiadomości odbierane za pośrednictwem komunikatorów internetowych, zazwyczaj rozsyłane w dużych ilościach do wielu użytkowników danego komunikatora; często zawierają materiały marketingowe i łącza do stron WWW produktów. Mogą być także używane w oszustwach typu „phishing” oraz do rozprzestrzeniania destrukcyjnego oprogramowania. Zobacz też: spam.

SPIT

— spam za pośrednictwem telefonii internetowej. Niepożądane połączenia telefoniczne VoIP wysyłane masowo przez Internet. Na razie nie jest szczególnie uciążliwy ani nie stanowi większego zagrożenia, jednak wraz z rozwojem telefonii VoIP może stać się poważnym problemem. Zobacz też: spam i spim.

„Spyware”

— oprogramowanie, które zbiera informacje o komputerze i wykonywanych w nim działaniach, a następnie przesyła je przez Internet do innych osób. Program typu „spyware” zwykle działa w tle, a w niektórych przypadkach instaluje się w komputerze bez wiedzy i zgody użytkownika.

Wirus

— program, który może się samoistnie powielać oraz infekować pliki, programy i systemy komputerowe. Niektóre wirusy tylko się replikują i rozprzestrzeniają, zaś inne mogą uszkodzić system komputerowy oraz dane.

Zagrożenie hybrydowe

— atak łączący kilka tradycyjnych metod, takich jak robaki internetowe, konie trojańskie i programy śledzące znaki wprowadzane na klawiaturze. Obrona przed większością tych zagrożeń wymaga połączenia wielu narzędzi zabezpieczających i warstw ochrony.

Zapora ogniowa (sieciowa)

— urządzenie, oprogramowanie lub ich połączenie, które kontroluje dostęp i wymianę informacji między siecią i Internetem lub między różnymi segmentami sieci.

Zapora ogniowa (osobista)

— program kontrolujący dostęp i wymianę informacji między komputerem i Internetem lub siecią lokalną. Uniemożliwia dostęp hakerom i blokuje nieautoryzowane połączenia, a jednocześnie zezwala na połączenia autoryzowane.

Pełną wersję słowniczka zawierającą ponad 60 haseł znajdziecie na stronie: Norton