Musi zapłacić 675 tysięcy dolarów za udostępnienie 31 piosenek

To jeszcze nie koniec głośnej sprawy pirackiej

Joel Tenenbaum (źródło: boston.com)

Joel Tenenbaum (źródło: boston.com)

Sąd federalny w Massachusetts utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, według którego Joel Tenenbaum jest zobowiązany zapłacić 675 tysięcy dolarów odszkodowania wytwórniom muzycznym za pobranie i udostępnienie 31 piosenek przez Internet. Pierwotny wyrok został wpierw uchylony, potem odszkodowanie zostało zmniejszone, ale ostatecznie przywrócono pełną wartość kary. Tenenbaum wnioskował o zmianę ławy przysięgłych i nowy proces, ale sąd uznał, że sędziowie przysięgli odpowiednio zbadali dowody działań oskarżonego, który przez dwa lata, pomimo licznych ostrzeżeń, pobierał i udostępniał pliki, czyniąc szkody powodom. Jeśli sąd apelacyjny zgodzi się z sądem okręgowym okręgu Massachusetts, adwokat Tenenbauma już zapowiada odwołanie się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Sprawa miała swój początek w 2007 roku, kiedy to Sony BMG Entertainment pozwały ówczesnego studenta z Uniwersytetu w Bostonie.

Co ciekawe, spółka Sony BMG już nawet nie istnieje, bowiem Sony wykupiło akcje BMG i zmieniło nazwę wytwórni na Sony Music.