Polskie domeny jeszcze silniejsze, jeszcze bezpieczniejsze

Liczba aktywnych nazw w domenie .pl wynosi już 2 373 155 – wynika z raportu opublikowanego przez NASK, instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W II kwartale 2012 r. o 5.5 p.p. wzrósł także udział rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu .pl.

Według opublikowanego właśnie najnowszego raportu NASK rejestr domeny.pl zamknął pierwsze półrocze 2012 roku z liczbą 2 373 155 nazw aktywnych w DNS. Tylko w okresie od kwietnia do czerwca, do rejestru zostały wprowadzone 245 664 nowe nazwy.

Liczba nazw domeny.pl w DNS

Liczba nazw domeny.pl w DNS

Na uwagę zasługuje wzrost w drugim kwartale 2012 roku udziału rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu.pl. Od kwietnia do czerwca 2012 roku udział nazw rejestrowanych bezpośrednio w domenie.pl wyniósł 64,19% i był o 5,5 p.p. większy od wyniku z poprzedniego kwartału.

Liczba nowych rejestracji nazw drugiego poziomu, regionalnych i funkcjonalnych domeny.pl

Liczba nowych rejestracji nazw drugiego poziomu, regionalnych i funkcjonalnych domeny.pl

Nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się usługa testów nazw domeny.pl (tzw. DNT). W ciągu drugiego kwartału przetestowano prawie 71 tysięcy nazw domeny.pl. To drugi – po pierwszym kwartale 2012 roku – tak duży wynik w historii rejestru. Warto też podkreślić, że rekordowa liczba3 435 przeprowadzonych testów zakończyła się rejestracją nazwy domeny.

Liczba rejestracji DNT

Liczba rejestracji DNT

Dużym wydarzeniem minionego kwartału było zakończenie ostatniego etapu wdrożenia w rejestrze.pl rozwiązania DNSSEC. ”

Od 4 czerwca NASK rozpoczął przyjmowanie od abonentów nazw domeny.pl skrótów z kluczy kryptograficznych zabezpieczających nazwy zarejestrowane w domenie.pl
i domenach drugiego poziomu administrowanych przez NASK. To ważny krok w zagwarantowaniu jeszcze większego poziomu bezpieczeństwa użytkowników domen. Dzięki temu rozwiązaniu, podszywanie się pod strony internetowe firm i instytucji działających w domenie.pl stanie się znacznie trudniejsze”
– podkreśla Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK.

Pełna wersja raportu jest dostępna do pobrania na stronie www.dns.pl.

0
Źródło: NASK
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.