Radykalne zmiany w licencji Windows 8

Zaszły duże zmiany w umowie licencyjnej dotyczącej Windows 8. Została ona w znacznym stopniu uproszczona, a wątpliwości dotyczące edycji OEM rozwiane.
Windows 8

Windows 8

Zasady licencjonowania Windows 8 nie zmieniły się za bardzo. Sama licencja została jednak napisana od nowa, dużo łatwiejszym językiem. I, co ważne, jasno opisano komu przysługuje możliwość korzystania z wersji OEM.

Wersja OEM to tańsza edycja Windows, która może być zainstalowana tylko i wyłącznie na jednym komputerze, do którego zostaje przypisana. Problem w tym, że według licencji, nie każdy mógł ją instalować i nabywać, a raczej było to niejasne. Teraz nie da się już nie zrozumieć:

Nie sprzedajemy oprogramowania ani nie sprzedaliśmy ci twojej kopii tego oprogramowania – my je tylko licencjonujemy. Według naszej licencji, dajemy ci prawo do zainstalowania i uruchomienia jednej kopii na jednym komputerze, który będzie podlegał licencji, tego systemu operacyjnego, który razem z nim stworzy komputer do użytku osobistego, będzie funkcjonował w maszynie wirtualnej lub jako dodatkowy system na osobnej partycji.

W skrócie: tak, możesz kupić i zainstalować Windows 8 OEM i będzie to legalne, nie możesz go instalować na większej ilości komputerów niż jeden, ani przenieść licencji z jednego komputera na drugi.

0
Źródło: ZDNet
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.