Google szantażował Acera „dla jego dobra”

Acerowi nie wolno korzystać z systemu Aliyun z uwagi na "kompatybilność oprogramowania".

Aliyun

Aliyun

Wygląda na to, że Alibaba nie ma co liczyć na popularność swojego zbudowanego na bazie Androida systemu Aliyun. Smartfony Acera z tym systemem miały podbić rynek chiński tak, jak Kindle Fire podbił amerykański. Google jednak zniszczył te plany, oświadczając Acerowi, że w momencie, w którym zacznie sprzedawać urządzenia z systemem firmy Alibaba, zerwie wszystkie umowy licencyjne dotyczące własności intelektualnej i usług Google dowiązanych do Androida. Google zdecydował się wydać oświadczenie.

Kompatybilność jest sercem ekosystemu Androida i zapewnia równy poziom doświadczenia dla deweloperów, producentów sprzętu i konsumentów. Niekompatybilne wersje Androida, takie jak Aliyun, osłabiają ekosystem. Wszyscy członkowie Open Handset Alliance zobowiązali się do tworzenia jednej platformy androidowej i do niedostarczania niekompatybilnych urządzeń androidowych. To, rzecz jasna, nie zakazuje członkom OHA dołączania do konkurencyjnych ekosystemów — czytamy w oświadczeniu Google’a.

Innymi słowy, Google nie ma problemu z tym, że Acer może zaprezentować smartfon z konkurującym z Androidem systemem, takim jak Windows Phone. Nie akceptuje jednak „niekompatybilnej wersji Androida”, mimo iż sam system miał być wolny i otwarty, umożliwiający wszelkie modyfikacje.