Intel ma nową metodę na chłodzenie serwerów… olejem

W jaki sposób skutecznie odprowadzić ciepło z elektroniki? Metod jest kilka. Niektóre są tanie, ale mało skuteczne, inne bardziej skuteczne, ale drogie i skomplikowane.

Metoda odprowadzania ciepła za pomocą powietrza jest bez wątpienia tania, bezpieczna i… mało efektywna. Znacznie lepszym przewodnikiem jest woda, jednak założenie takiej instalacji nie jest już proste, bezpieczne i tanie. Ponadto wodą możemy schłodzić kilka wybranych komponentów, a nie np. całą płytę główną.

Jest jeszcze metoda, która od dawna jest znana osobom, które wyciągają ze swoich maszyn wszystkie megaherce – chłodzenie olejem. To znacznie bardziej efektywna metoda od powietrza, a jednocześnie bezpieczna i nieskomplikowana. Z racji, że olej nie przewodzi prądu zamiast budowania instalacji i bloków wodnych, wystarczy… zanurzyć cały sprzęt w wielkim naczyniu.

Tak właśnie zrobiła firma Intel i po roku kąpieli w oleju podała wyniki eksperymentu. Te są zaskakujące, bowiem serwery nie wykazały żadnych negatywnych efektów takiego odprowadzania ciepła. Nowa metoda ma szanse zaistnieć w kategorii serwerów wysokiej wydajności, gdzie często występują problemy z odprowadzaniem ciepła.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.