iOS 6 zadebiutuje 19 września, ma nową nawigację, Passbook i…

Nowy, mobilny system Apple'a

Apple iOS 6 (źródło: Ars Technica)

Apple iOS 6 (źródło: Ars Technica)

Oprogramowanie trafi do użytkowników już 19 września, a aktualizacja będzie wydawana w trybie delta (pobierasz tylko aktualizację, nie cały system) dla użytkowników iPhone’ów, iPadów i iPodów touch bezprzewodowo lub poprzez iTunes. Aktualizację otrzymają iPhone 4S, 4 oraz 3GS, czwarta generacja iPoda touch, iPad 2 oraz Nowy iPad.

iOS 6 to przede wszystkim nowe mapy z widokiem 3D. Zdjęcia lotnicze zapierają dech w piersiach, a całość działa błyskawicznie, do czego Apple nas zresztą przyzwyczaiło. Do tego nowy iOS oferuje nawigację samochodową ze wskazówkami turn-by-turn. Więcej inteligencji otrzymała także Siri – wirtualna asystentka, która od teraz może uruchamiać aplikacje, gdy ją o to poprosisz, podawać na żądanie użytkownika wyniki sportowe i statystyki oraz opinie o restauracjach, a także bezpośrednio blogować na Twitterze i Facebooku.

Poza tym Apple wprowadza nową aplikację Passbook. Będzie to wirtualny portfel, ale przechowujący nie pieniądze, a takie rzeczy, jak bilety do kina, rabaty, kartę biblioteczną, kupony i inne tego typu.

Jest także nowy tryb „Nie przeszkadzać”. Ta długo wyczekiwana funkcja pozwoli na odbieranie połączeń, sms-ów, ale telefon nawet nie drgnie. W tym trybie wyłączony jest zarówno głos, jak i wibracje czy podświetlanie ekranu. Użytkownik może jednak ustawić, która grupa kontaktów jest upoważniona do przeszkodzenia.

iOS 6 to łącznie ponad 200 większych i mniejszych usprawnień i aktualizacji.