Western Digital przedstawia najszybszy dysk zewnętrzny

W środku znajdują się dwa dyski WD VelociRaptor wirujące z prędkością 10 000 RPM. Pojemność – 2 TB.

Rozwiązaniem jest oczywiście kupno pojemnego dysku SSD, ale ceny tych urządzeń są póki co bardzo wysokie. Inną metodą jest zakup WD MyBook VelociRaptor Duo, w którym znajdują się najszybsze dyski twarde WD – VelociRaptor. To, co odróżnia je od innych urządzeń to prędkość obrotowa talerzy. Zamiast 7200 RPM mamy 10 000 RPM, co znacząco poprawia transfer danych. Aby zapewnić odpowiedni transfer między komputerem, a dyskiem, zastosowano interfejs Thunderbolt, znacznie szybszy od USB. Thunderbolt oferuje transfer na poziomie 10 Gb/s, USB 3.0 – 5 Gb/s, zaś popularny USB 2.0 – zaledwie 480 Mb/s.

Pojemność dysku to 2 TB. Urządzenie domyślnie pracuje w trybie RAID 0, który zapewnia maksymalną wydajność. W razie potrzeby można uruchomić wolniejszy, ale zapewniający większe bezpieczeństwo danych tryb RAID 1. Można także korzystać z JBOD, czyli dwóch osobnych dysków twardych.

Jest tylko jeden problem –

WD MyBook VelociRaptor Duo

wg. specyfikacji współpracuje jedynie z urządzeniami Apple i systemem Mac OS X w wersji 10.6.8 lub nowszym. Ponadto komputer musi być wyposażony w interfejs Thunderbolt, a ten dostępny jest tylko w komputerach nowszej generacji. Jest jeszcze cena… 3500 zł.