4 lata temu zadebiutował pierwszy Android – T-Mobile G1

Już w momencie premiery T-Mobile G1 (znany także jako HTC Dream) nie robił piorunującego wrażenia. Zwłaszcza, że kilka miesięcy wcześniej zadebiutował całkowicie dotykowy iPhone.

Tymczasem G1 miał klawiaturę i dosyć dziwną konstrukcję przypominającą bardziej urządzenia BlackBerry. Ponadto same parametry wcale nie były piorunujące. Mimo wszystko było to jedno z najważniejszych urządzeń w historii telefonii komórkowej, bowiem działało pod kontrolą systemu Android.


Ta nieśmiała premiera przerodziła się w całkiem niezłą sprzedaż. Już rok później urządzenie sprzedało się w liczbie 1,5 mln egzemplarzy. To jednak nic przy dzisiejszych wynikach Google, który odnotowuje 1,3 mln aktywacji urządzeń z Androidem… dziennie. Oficjalnie G1 został wycofany ze sprzedaży w połowie 2010 roku.

Urządzenie zadebiutowało z systemem operacyjnym Android 1.0. Oprogramowanie oficjalnie można było zaktualizować do wersji 1.6, jednak programiści z XDA potrafią zainstalować na nim nawet Androida 4.1 – choć nie działa zbyt szybko. To mimo wszystko imponujące wyzwanie, gdyż G1 jest wyposażony w procesor Qualcomm taktowany zegarem 528 MHz i prehistoryczny już GPU Adreno 130. System miał do dyspozycji 192 MB pamięci RAM. Ponadto G1 wyposażony był w wyświetlacz 3,2 cala o rozdzielczości 320×480 pikseli jak i aparat 3,1 Mpix. Bateria miała pojemność 1150 mAh.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.