Sony Xperia Tablet S Najlepszy tablet z Androidem

Tablet z systemem operacyjnym Android 4.0.3 oraz wyświetlaczem o przekątnej 9,4 cala i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Wyposażony w procesor Nvidia Tegra 3 oraz 32 GB pamięci.

Cienka obudowa, Android 4 i szybka platforma Tegra 3: Sony zafundowało swojemu tabletowi nie tylko nową nazwę Xperia Tablet S, lecz również kilka zmian technologicznych. Dzięki wygodnej obsłudze i bardzo dobremu czasowi pracy niewiele ustępuje iPadowi.

Tak jak w przypadku poprzednika, w nowym modelu Sony Xperia Tablet S rzuca się w oczy klinowaty kształt obudowy. Dzięki temu, jak twierdzi producent, można odnieść wrażenie, że trzyma się w ręku otwarte czasopismo. Najlepszy tablet jest przyjemnie lekki i cienki, gdyż waży jedynie ok. 580 g i mierzy 8,8 mm grubości. Zgrubienie w górnej części obudowy jest nieco mniejsze niż w starym modelu i obecnie zajmuje tylko jedną trzecią tylnego panelu. Gdy się już przyzwyczaimy do oryginalnego kształtu, stwierdzimy, że Xperia Tablet S dobrze leży w dłoni i można go wygodnie trzymać właśnie dzięki tej krawędzi na tylnej części obudowy.

Niespotykana jest również przekątna ekranu: podczas gdy większość tabletów z Androidem ma wyświetlacz o przekątnej 10,1″, Tablet S został wyposażony w ekran dotykowy w formacie 16:10 o przekątnej 9,4″ i rozdzielczości 1280×800 pikseli. W praktyce nie widać jednak znacznej różnicy w porównaniu z większymi modelami.

Bogate wyposażenie, dobry ekran i wygodna obsługa

Sercem tabletu jest wyprodukowany przez Nvidię najnowszy chipset Tegra 3, zaliczający się obecnie do najszybszych na rynku. System operacyjny to Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), który zaprezentował w naszych testach znakomitą wydajność. Tablet szybko i sprawnie wykonuje wszystkie operacje, niezależnie od tego czy będzie to uruchamianie aplikacji, odtwarzanie wideo czy surfowanie po Internecie. W trakcie testów nie stwierdziliśmy nawet najmniejszych opóźnień. Wielkość pamięci operacyjnej wynosi 1 GB, zaś wbudowana pamięć flash ma pojemność 32 GB. W razie potrzeby przestrzeń na dane oraz aplikacje można łatwo i niedrogo rozbudować dzięki standardowemu czytnikowi kart pamięci SDHC. Do połączenia z Internetem służy interfejs WLAN; dostępna jest również wersja z UMTS. Xperia Tablet S wyróżnia się wbudowanym czujnikiem podczerwieni, dzięki któremu po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji urządzenie może pełnić funkcję pilota telewizyjnego (dotyczy to nie tylko telewizorów Sony).

Sony udowadnia za pomocą Xperii, że tablet niekoniecznie musi przypominać lustro. Mimo szklanej szyby wyświetlacz odbija znacznie mniej światła niż w innych modelach. Potwierdzają to wyniki testów: kontrast szachownicy wynoszący 147:1 to bardzo dobry wynik, podobnie jak jasność (zmierzona wartość wynosi 352 cd/m2). Kąty widzenia są szerokie, więc nie widać przekłamanych kolorów, nawet jeśli nie patrzy się prostopadle na ekran.

Nowe rekordy czasu pracy na akumulatorze

Jedną z najważniejszych zalet modelu Sony Xperia Tablet S stanowi doskonały czas pracy na akumulatorze, niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystujemy urządzenie. Nasze pomiary dały rezultat 9 godzin i 43 minuty przy odtwarzaniu wideo oraz ponad 8 godzin przy przeglądaniu stron internetowych – w obu przypadkach po jednorazowym ładowaniu akumulatora. Żaden inny testowany przez nas do tej pory tablet nie osiągał aż tak długich czasów pracy. W celu pełnego naładowania akumulatora urządzenie należy podłączyć do gniazdka sieciowego na ok. 5 godzin. Jedyną wadę stanowi fakt, że zasilacz jest zewnętrzny, tak samo jak w notebookach. Co prawda nie waży więcej niż w innych modelach, lecz jest wyraźnie większy i mniej poręczny.

Jakość wykonania tego tabletu stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie widać żadnych wystających szczelin, nic się nie wgniata ani nie wygina. Również zastosowane materiały są najwyższej jakości: tylna część obudowy została wykonana z metalu. Zgrubienie w górnej jest co prawda z tworzywa sztucznego, lecz pod względem estetycznym dorównuje pozostałym elementom tabletu.

Podsumowanie

Xperia Tablet S to mocno ulepszony następca Tabletu S. Nowy model wygląda elegancko, dobry ekran dotykowy szybko reaguje na polecenia, a dzięki Androidowi 4 wszystko działa płynnie i bez opóźnień. Do tego dochodzą najlepsze w naszym teście rezultaty pomiaru czasu pracy na akumulatorze. W porównaniu z innymi tabletami produkt Sony wyróżnia się nie tylko wizualnie, lecz również obecnością odbiornika podczerwieni i czytnika kart SDHC. Podsumowując, nowy Sony Xperia Tablet S jest obecnie najlepszym tabletem z Androidem, jaki można kupić.

Alternatywa Acer Iconia Tab A510 także oferuje długi czas pracy (9:38 h odtwarzania wideo i 7:05 h surfowania po Internecie), szybki system operacyjny Android 4 i dobre wykonanie. Wyposażenie nie jest tak bogate i tablet jest nieco cięższy, lecz za to trzeba za niego zapłacić dobre kilkaset złotych mniej (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony Xperia Tablet S

Najlepszy obecnie tablet z Androidem wyróżnia się wygodną obsługą, bardzo długim czasem pracy i świetnym ekranem, lecz został wyposażony w zewnętrzny zasilacz.

PLUSY:

bardzo wygodna obsługa
świetna jakość wykonania
interfejs podczerwieni
slot dla karty SD
bardzo długi czas pracy na akumulatorze

MINUSY:
brak portu USB
zewnętrzny zasilacz

19
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.