Sony Xperia U – smartfonowy kameleon

Dobry 3,5-calowy ekran, interfejs Androida 4 oraz kolorowe, designerskie dodatki i to wszystko za atrakcyjną cenę. Brzmi to prawie idealnie, gdyby nie było pewnych ograniczeń.
Sony Xperia U – smartfonowy kameleon

Sony Xperia U: wymienne fragmenty obudowy pozwalają nadać telefonowi choć nieco indywidualny charakter.

Sony Xperia U: wymienne fragmenty obudowy pozwalają nadać telefonowi choć nieco indywidualny charakter.

Xperia U o wymiarach 112×55×12 milimetrów i wadze 112 gramów dobrze leży w ręku. Nie pozostawiające niczego do życzenia wykonanie to jednak nie wszystko, bo trochę kanciastej obudowie można nadać indywidualny wygląd – dolne krawędzie można wymieniać, chociaż nie jest to łatwe. W naszym testowym urządzeniu dołączono do zestawu różową nakładkę. Innym optycznym trikiem jest przezroczysty pasek pod wyświetlaczem, który dopasowuje się kolorystycznie do wyświetlanego zdjęcia, okładki albumu, lub tła.

Całkiem szybki

Designerskie dodatki mają tylko zachwycić oko, ale prawdziwe walory, które docenią użytkownicy, stanowią prędkość działania i wydajność. Xperia U działa niezwykle płynnie i szybko. Podczas testu nie zauważyliśmy ani nieprzyjemnych przeskoków, ani denerwujących przestojów podczas poruszania się w menu. Jest to zasługą doskonałego połączenia dwurdzeniowego procesora, taktowanego z częstotliwością 1 GHz (który wcale nie jest typowym komponentem telefonu za około 1100 zł

)

oraz systemu Android w wersji 2.3.7. Aktualizacja systemu do wersji 4.0 (Ice Cream Sandwich) została zapowiedziana, ale dopiero na trzeci kwartał 2012.

3,5-calowy dotykowy ekran (48×79 milimetrów) o rozdzielczości 854×480 pikseli reaguje szybko i w testach laboratoryjnych wypada solidnie. System radzi sobie błyskawicznie i precyzyjnie nawet z wprowadzaniem tekstu za pomocą małej, dotykowej klawiatury w formacie pionowym. Powiększanie zdjęć i stron internetowych za pomocą wielodotyku przebiega płynnie.

Kolejna pochwała należy się za szybkie poruszanie się w Internecie w połączeniu WLAN. Nasza testowa strona CHIP-a, ważąca 600 KB, została całkowicie załadowana w mniej niż trzy sekundy. To prawie dwa razy szybciej niż w połączeniu sieci mobilnej. Pomiary akumulatora wywołują mieszane odczucia. Czas pracy w Internecie wynosi 7 godzin i 32 minuty, co pokazuje, że Xperia U jest pierwszorzędnie przygotowana do tego zadania. Jednak podczas ciągłej rozmowy przy mocniejszej sile nadawania akumulator wytrzymał tylko 3 godziny i 53 minuty. Jakość rozmowy jest wysoka. Nasz rozmówca po stronie sieci stałej był zachwycony czystością głosu. Po stronie telefonu głosy były wyraźnie przytłumione, ale cały czas jeszcze dobrze zrozumiałe.

Przydałoby się więcej pamięci i lepsza ostrość

Poważną wadą tego telefonu jest bardzo ograniczona pamięć. Niecałe 4 GB do zapisu filmów, muzyki, zdjęć, aplikacji itp. i koniec! Jest dla nas zagadką, dlaczego Sony w Xperii U nie umieściło wejścia na karty pamięci. W obudowie o grubości 12 milimetrów jest przecież na to wystarczająco dużo miejsca.

Odtwarzacz muzyczny jest dobry, ale 5-megapikselowy aparat należy skrytykować za słabą jakość zdjęć. Ujęciom w HD brakuje również jasności. Niektórzy producenci umieszczają na krawędzi obudowy dodatkowy przycisk aparatu. Jest to dobre rozwiązanie, ale przycisk tego telefonu bardzo denerwuje, ponieważ działa dość topornie. Trzeba go nacisnąć bardzo mocno, żeby uruchomić wyzwalacz. Próbując zrobić nim szybkie ujęcie trzeba dysponować sporą siłą w palcach i liczyć na łut szczęścia, że uda się za pierwszym razem.

Podsumowanie: poręczna wyścigówka

Xperia U ze swoimi fantazyjnymi dodatkami jest telefonem nie tylko dla młodszych. Jest dobra dla wszystkich, którzy szukają sprawnego i przystosowanego do pracy w Internecie smartfonu z systemem wyglądającym jak Android 4 w poręcznym formacie. Nie trzeba przy tym pozbywać się ogromnej ilości gotówki. Trzeba natomiast zadowolić się 4-gigabajtową pamięcią i przeciętnym aparatem.

Alternatywa

Jeśli ktoś się upiera przy kompaktowym smartfonie z nowym Androidem 4, powinien zastanowić się nad zakupem podobnie wyposażonego telefonu – Xperia ray, którą można dostać już za mniej niż 850 zł (stan z dnia: 14.06.2012). Ten w zeszłym roku wyprodukowany jeszcze we współpracy z Ericssonem telefon jest wprawdzie fabrycznie wyposażony w Androida 2.3.4, ale za pomocą peceta i odpowiedniego oprogramowania można go łatwo i szybko zaktualizować do nowej wersji systemu (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony Xperia U

Szarmancki i solidny smartfon z systemem wyglądającym jak Android 4.0, którego minusami są niewielka pamięć i przeciętny aparat.

PLUSY:

Czuły ekran dotykowy
Szybkie tempo pracy, dobra wydajność
Długi czas pracy na baterii w teście online
Wysokiej klasy, rzucający się w oczy wygląd

MINUSY:
Ograniczona pamięć (niecałe 4 GB)
Aparat nie jest w stanie przekonać ani nagrywanymi filmami ani zdjęciami; ciężko pracujący wyzwalacz