Test: Apple iPod touch 5G 64 GB

Najlepszy iPod wszech czasów

Apple iPod touch: nowa wersja kultowego odtwarzacza.

Apple iPod touch: nowa wersja kultowego odtwarzacza.

Firma Apple po raz pierwszy dokonała większych zmian w designie iPoda touch: obecny model został wyposażony w 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości takiej jak w iPhonie 5 (1136×640 pikseli), znany jako Retina Display. Najnowszy dwurdzeniowy procesor A5 oferuje siedmiokrotnie wyższą niż poprzednik wydajność przetwarzania grafiki. Nasze testy pokazują szybsze działanie wielu aplikacji i większą płynność menu. Trzeba jednak przyznać, że poprzednik i tak bardzo szybko reagował na polecenia wydawane przez użytkownika. Chociaż zwiększenie wydajności oznacza z reguły skrócenie czasu działania na akumulatorze, firma Apple obiecuje w tej dziedzinie nawet niewielką poprawę w porównaniu z poprzednim modelem.

Bogate wyposażenie i sprytne rozwiązania

Najnowszy iPod touch ma wbudowane dwa aparaty fotograficzne. Tylny ma rozdzielczość 5 megapikseli i podobnie jak ten z iPhone’a 5 potrafi robić ujęcia panoramiczne. Możliwe jest nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Przednia kamera (720p) służy do wideorozmów przez aplikację Facetime.

Z tyłu iPoda znajduje się „iPod touch loop”, tj. uchwyt, do którego przyczepia się pasek dostępny w kolorze obudowy. Dzięki niemu iPoda touch można używać jako kompaktowego aparatu cyfrowego, który dodatkowo odtwarza muzykę i pozwala uruchamiać gry. Kolejna funkcja: po raz pierwszy odtwarzacz MP3 firmy Apple ma wbudowaną asystentkę Siri, która umożliwia np. dyktowanie wpisów na Facebooku lub uruchamianie aplikacji. Pozostałe elementy niewiele się zmieniły: oprócz interfejsu WLAN 802.11n, ekranu dotykowego i funkcji Genius w odtwarzaczu znajduje się czujnik przyśpieszenia, dzięki któremu można sterować odtwarzaniem multimediów przez przechylanie urządzenia. Przykładowo można w ten sposób przeglądać dostępne albumy w aplikacji Cover Flow.

Apple iPod touch: Większy wyświetlacz i wyższa rozdzielczość.
Apple iPod touch: Większy wyświetlacz i wyższa rozdzielczość.

Świetna jakość dźwięku

Jak wszystkie dotychczasowe modele, nowy iPod touch 5G charakteryzuje się bardzo wysoką jakością dźwięku i głębokimi basami. Zmierzone wartości współczynnika zniekształceń nieliniowych (0,03%) i odstępu sygnału od szumu (99,7 dB) są bardzo dobre. Również w naszym subiektywnym teście jakości brzmienia oceniliśmy ją jako znakomitą. Podczas gdy słuchawki dołączone do innych odtwarzaczy MP3 są zwykle raczej kiepskie, nowe Apple EarPods ze względu na swój kształt bardzo dobrze leżą w uszach. Ponadto charakteryzują się zdecydowanie lepszą jakością dźwięku, chociaż nie dorównują produktom specjalistów w tej dziedzinie takich jak Sennheiser.

Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń: wszystko działa jak trzeba, a odtwarzacz dobrze leży w dłoni. W chwili obecnej żaden inny odtwarzacz MP3 nie może się równać pod tym względem z iPodem touch 5G. Tylna część obudowy została wykonana ze szczotkowanego aluminium.

Apple iPod touch: Uchwyt loop i nowe słuchawki EarPods.
Apple iPod touch: Uchwyt loop i nowe słuchawki EarPods.

Podsumowanie

Firma Apple wprowadziła w nowym iPodzie touch wiele zmian, dzięki czemu można go uznać za najlepszą wersję, jaka do tej pory pojawiła się na rynku. Ten odtwarzacz jest obecnie bezkonkurencyjny dzięki nowym funkcjom systemu iOS 6 i nowemu, większemu wyświetlaczowi Retina. Co prawda jego cena wydaje się przesadzona jak na odtwarzacz MP3 (1300 zł za wersję 32 GB, 1800 zł za wersję 64 GB), lecz iPod touch to od dawna dużo więcej niż tylko odtwarzacz.

Alternatywa

Jeżeli iPod ma służyć głównie do słuchania muzyki, polecamy nowego iPoda nano, który jest dużo bardziej poręczny i tańszy (ok. 700 zł, 16 GB wbudowanej pamięci).

Poprzedni model iPoda touch z wbudowaną pamięcią o wielkości 8 GB można kupić za ok. 800 zł. On także oferuje dostęp do AppStore, lecz jego wyświetlacz jest mniejszy i gorszej jakości, a Siri nie jest dostępna.

Apple iPod touch 5G 64 GB

Atrakcyjny i porządnie wykonany odtwarzacz z systemem iOS 6 oraz wieloma nowymi funkcjami, charakteryzujący się intuicyjną obsługą oraz znakomitą jakością dźwięku.

Cena: 1800 zł

PLUSY:

bardzo dobra jakość brzmienia
świetna jakość wykonania
ostry wyświetlacz
bogate wyposażenie
dostęp do AppStore

MINUSY:
wysoka cena
iTunes wciąż jest konieczny