Test: Apple MacBook Air 13.3″

Bardzo płaski, wysoce mobilny i wizualnie kuszący notebook z najnowszym procesorem, lecz tylko przeciętnym ekranem.

Ultrabooki są obecnie bardzo modne, lecz to nie Intel wymyślił koncepcję cienkich i lekkich notebooków. Inspiracja pochodzi od Apple i nazywa się MacBook Air. Przetestowaliśmy najnowszy model z procesorem Ivy Bridge i sprawdziliśmy czy oryginał może mu jeszcze dotrzymać kroku.

MacBook Air o przekątnej 13,3″ nie jest ultrabookiem w ścisłym znaczeniu tego słowa, ponieważ Apple nie trzyma się zbyt ściśle wytycznych Intela. Jest jednakże ultramobilny, można go więc zaliczyć do tej klasy urządzeń. Jest wyjątkowo lekki (1,3 kg) i bardzo cienki (13,2 mm w najgrubszym miejscu), co czyni go idealnym notebookiem do używania w podróży.

Oprócz wagi i wielkości urządzenia mobilność zależy przede wszystkim od czasu pracy akumulatora, który w MacBooku Air jest wyjątkowo długi. Wbudowany akumulator o pojemności 6700 mAh wystarcza przy zwykłej pracy z pakietem Office na 9 h 20 minut, co stanowi bardzo dobry wynik. Przy pełnym obciążeniu czas ten spada do 1 h 33 minut – całkiem niezły rezultat, lecz daleko mu do najlepszych wartości, z jakimi mieliśmy do czynienia.

Najnowsza platforma

Apple nie zmienił eleganckiego wyglądu Macbooka Air, za to zmodernizował jego komponenty. Najnowszy model został wyposażony w nowoczesną intelowską platformę Ivy Bridge. Dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor Core i5-3427U taktowany jest zegarem o częstotliwości 1,8 GHz. Ma on wbudowaną jednostkę graficzną Intel HD 4000, która dobrze sobie radzi w zastosowaniach biurowych, jak również w mniej wymagających grach. Pozostałe najważniejsze komponenty to 4 GB pamięci operacyjnej DDR3 oraz dysk SSD o pojemności 128 GB wyprodukowany przez Toshibę.

Jak należało się spodziewać, MacBook Air nie ma napędu optycznego. Apple zdecydował się natomiast wyposażyć go w końcu w dwa porty USB 3.0, jak również w złącze Thunderbolt. Na pokładzie znajdują się ponadto WLAN w standardzie 802.11n, moduł Bluetooth, czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa. Zabrakło interfejsu sieci LAN.

Słabe strony ekranu

Błyszczący ekran nowego MacBooka Air o przekątnej 13,3″ ma rozdzielczość 1440 x 900 pikseli. Do tej pory wyświetlacz był zawsze mocnym punktem MacBooków, lecz tym razem nie ma go za co chwalić. Wyniki pomiarów są przeciętne w porównaniu z ZenBookami od Asusa. Maksymalna jasność wynosi 255 cd/m2, co jest raczej słabym wynikiem. Kontrast szachownicy o wartości 156:1 nie zachwyca, lecz mimo to można powiedzieć, że jest przyzwoity. Pozostałe parametry, takie jak czas reakcji wynoszący 14 ms czy gęstość pikseli na poziomie 128 dpi również można określić mianem przeciętnych.

Dobra wydajność dla Office i innych programów

MacBook Air nie ma dedykowanej karty graficznej, ponieważ nie został przeznaczony dla graczy. Pomimo to stare tytuły działają bardzo dobrze: leciwy Quake 3 Arena osiąga 388 klatek na sekundę, a Counter-Strike: Source działa całkowicie płynnie w rozdzielczości natywnej (153 klatki na sekundę). Na MacBooku Air działają znane benchmarki syntetyczne, bo za pomocą programu Bootcamp można uruchomić system Windows. Uzyskane wyniki to 11982 pkt. w PCMark Vantage i 5643 pkt. w 3DMarku 06, całkiem nieźle biorąc pod uwagę dużą mobilność urządzenia. Pozostałe rezultaty testów wydajności znajdują się w tabelce pod artykułem.

13,3-calowy MacBook Air przeważnie jest bardzo cichy – głośność w trybie jałowym i podczas normalnego użytkowania wynosi ok. 0,1 sona. Znacznie jednak wzrasta przy pełnym obciążeniu: 5,7 sona to wyjątkowo dużo jak na ultramobilnego notebooka. W najgorętszym punkcie obudowa jest bardzo ciepła, a jej temperatura wynosi 64,6 °C.

Podsumowanie

Nowy MacBook Air o przekątnej ekranu 13,3″ jest generalnie udanym, ultramobilnym notebookiem, który w naszych testach otrzymał jednak wyraźnie mniej punktów niż Asus ZenBook Prime UX31A. Szczególnie widoczna różnica dotyczy wyświetlacza, który jest nierównomiernie podświetlony. Warto natomiast pochwalić dobrą mobilność produktu Apple, bo długi czas pracy akumulatora podczas pracy z pakietem Office to istotna zaleta. Do tego dochodzi stylowy wygląd, który od dawna czyni MacBooki obiektem pożądania wielu osób.

Alternatywa

Osobom, które nie są ślepo przywiązane do produktów Apple i nie wykluczają zakupu ultrabooka z systemem Windows, polecamy Asusa ZenBook Prime UX31A, który kosztuje obecnie ok. 5100 zł. Za nieco niższą cenę otrzymujemy podobne wyposażenie podstawowe, wyższą wydajność, dobrą mobilność i lepszy ekran. Nie ma obecnie lepszego modelu w segmencie ultrabooków.

Apple MacBook Air 13.3″ (MD231PL/A)

Cena: 5250 zł

PLUSY:

cienki i lekki

bardzo długi czas pracy z Office

dobra wydajność

ponadczasowy design

MINUSY:

bardzo głośny pod obciążeniem

ekran ma pewne wady

Specyfikacja techniczna i wyniki pomiarów na następnej stronie.

Specyfikacja techniczna i wyniki pomiarów:

Cena konfiguracji testowej

5250 zł

Waga

1,3 kg

Waga zasilacza

200 g

Procesor

Core i5-3427U (1,80 GHz)

Chipset

Intel QS77

Karta graficzna

Intel HD 4000

Pamięć karty graficznej

Łączna wielkość pamięci dla karty graficznej

384 MB

RAM (standard)

4096 MB

RAM (maksymalnie)

4096 MB

Ekran: przekątna

13,3″ (widescreen)

Ekran: rozdzielczość

1440 x 900 pikseli

Ekran: powłoka

błyszcząca

Ekran: jasność

255 cd/m2

Ekran: kontrast szachownicy

156:1

Ekran: czas reakcji

14 ms

Ekran: gęstość pikseli

128 dpi

Ekran: odchylenie jasności

18%

Ekran: odchylenie kolorów

5%

Dysk twardy / SSD

128 GB

Oznaczenie dysku SSD

Toshiba THNSNS128GMFP

Napęd optyczny

Pojemność akumulatora

6700 mAh

Czas pracy akumulatora (Office)

9:20 h

Energia akumulatora

48,9 Wh

Czas pracy akumulatora przy pełnym obciążeniu

1:33 h

Głośność w trybie jałowym

0,1 son

Głośność przy odtwarzaniu DVD

0,1 son

Głośność przy pełnym obciążeniu

5,7 son

Pobór mocy w trybie jałowym

11,0 W

Pobór mocy przy pełnym obciążeniu

48,0 W

Temperatura maksymalna

64,6°C

Złącza USB

2 x USB 3.0

Złącza eSATA

Bluetooth

tak

WLAN

300 Mb/s

Złącze LAN

Modem

UMTS

Złącze dla stacji dokującej

Cyfrowe wyjście monitorowe

Analogowe wyjście monitorowe

HDMI

Analogowe wyjście TV

Czytnik kart pamięci

SD/MMC

Kamera internetowa

tak

Wyposażenie dodatkowe

Gwarancja

12 miesięcy

Benchmark: PCMark Vantage

11982 pkt.

Benchmark: 3DMark01

15823 pkt.

Benchmark: 3DMark06

5643 pkt.

Benchmark: Cinebench (1 CPU)

718 pkt.

Benchmark: Cinebench (2 CPUs)

1429 pkt.

Benchmark: Quake 3 Arena

388 fps

Benchmark: CCS 10×7

182 fps

Benchmark: CCS native

153 fps

System operacyjny

Mac OS

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.