Uwaga na aplikację Call Cheater Lite!

Z pewnością otrzymujecie czasem połączenia, których nie macie ochoty odbierać czy to od operatora telefonicznego starającego się namówić Was na kolejną niechcianą promocję, byłych partnerów albo wierzycieli.

Jedna z aplikacji na smartfony z systemem Android – Call Cheater Lite – obiecywała użytkownikom łatwe, proste i wydawałoby się bezproblemowe rozwiązanie problemu z niechcianymi telefonami. Program pozwala na automatyczne odegranie wcześniej nagranej wiadomości lub dźwięku (np. informacji o tym, że aparat znajduje się poza zasięgiem sieci telefonii komórkowej) osobom, z którymi nie mamy ochoty rozmawiać. Choć wydaje się to być bardzo ciekawym rozwiązaniem problemu, to specjaliści Norton znaleźli szereg podejrzanych działań, jakie wykonuje aplikacja, wśród nich m.in. wysyłanie następujących danych:

  • Międzynarodowy indywidualny numer identyfikacyjny telefonu (IMEI)
  • Elektroniczny numer seryjny urządzenia (ESNs)
  • Numer identyfikacyjny urządzenia mobilnego (MEID)
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail skonfigurowany z telefonem
  • Informacje o urządzeniu, m.in. jego nazwę

Po pewnym czasie użytkownik spotyka się z pytaniem, czy jest zadowolony z działania programu. Niezależnie od udzielonej odpowiedzi, podczas zadawania pytania, aplikacja kolejkuje do wysłania SMS na numer w Indiach (+919845355330), co wiąże się ze znaczną opłatą. Pracownicy Norton zajmujący się bezpieczeństwem mobilnym zgłosili podejrzane działanie aplikacji, w związku, z czym została ona usunięta z Google Play, ale nadal pobrać ją można z niezależnych sklepów z aplikacjami dla systemu Android.

0
Źródło: Symantec
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.