W firmach MŚP w dalszym ciągu brakuje zrozumienia co do tego, jak bardzo nowe technologie mogą usprawnić ich działalność biznesową

5 faktów i mitów na temat Cloud Computingu

Chmura pod lupą

Chmura pod lupą

Chmura pod lupą

Dzięki wejściu do gry największych graczy IT, takich jak Amazon, Salesforce, Yahoo czy Microsoft, chmura nie schodzi z pierwszych stron gazet, krążąc między ustami wszystkich – od czołowych ekspertów IT, po zaintrygowanego nowymi możliwościami, typowego Kowalskiego. Popularność tematu chmury skutkowała powstaniem wielu krzywdzących opinii. Pora oddzielić fakty od mitów i raz na zawsze zdementować plotki krążące wokół narzędzia przyszłości.

Chmura to chwilowa ciekawostka dla wąskiego grona

Fałsz.

Wyobraź sobie system, zapewniający stały, bezpieczny dostęp do danych firmowych i wszystkich plików tworzonych przez współpracowników – obojętnie czy jesteś w domu, pracy czy w trakcie podróży po Peru – wystarczy jedynie dostęp do Internetu. Dzięki usługom w chmurze możesz pracować wspólnie na jednym dokumencie, sprawnie i szybko koordynować wykonywanie zadań, a także bez żmudnego instalowania oprogramowania, wtyczek i rozszerzeń – pracować z osobami oddalonych od siebie o setki kilometrów i pracującymi na różnym sprzęcie. Chmura zapewnia małym firmom rozwiązania dostępne dotychczas dla największych korporacji.

Chmura jest droga w użyciu

Fałsz.

Wszystko zależy jedynie od przyjętego modelu działania, warunków podpisania umowy i wybranego dostawcy. Na dłuższą metę korzystanie z chmury przynosi spore profity finansowe, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na ofertę gwarantującą skalowalność, a więc stałe dopasowywanie wielkości dysku do wymogów firmy. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość skupienia się pracowników na istotnych pracach i realizacji zadań, nie na zajmowaniu się zapleczem IT.

Chmura nie zapewnia 100% bezpieczeństwa danych

Po części prawda.

Nie stworzono jeszcze infrastruktury, która byłaby w stanie zagwarantować pełne, stuprocentowe bezpieczeństwo danych. Możemy jedynie dyskutować w jakim stopniu zminimalizowane zostało ryzyko. Najlepszym sposobem na podwyższenie bezpieczeństwa jest świadomy wybór dostawcy, którego rozwiązania oparte zostały o restrykcyjne normy.

Prawdą jest, że przechowywanie danych w chmurze uznać możemy za bezpieczniejszą metodę niż magazynowanie ich w przestrzeni domowego dysku PC czy na serwerze. Fizyczna i systemowa ochrona każdego biura czy prywatnego sprzętu nie jest z całą pewnością wyższa niż w przypadku zewnętrznych centrów danych.

Mierzalne wyniki bezpieczeństwa zapewnia pozytywne przejście restrykcyjnych audytów. Na rynku cieszą się uznaniem standardy przyznawane przez amerykańskie stowarzyszenie ANSI. Skala czterech tak zwanych Tierów określa poziom zabezpieczeń, występujący w danym centrum – od najniższego Tier 1, będącego mówiąc krótko zwykłą serwerownią, po najwyższy poziom – Tier 4, charakteryzujący najlepszych — mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu Monit24.pl.

Chmura nie jest dla mnie, to coś dla wielkich korporacji

Fałsz.

Większość firm opiera swoje działanie na infrastrukturze komputerowej, oprogramowaniu i magazynowaniu danych służbowych. Wszędzie tam gdzie słychać klikanie jest miejsce na komputerowe innowacje. Chmura pozwala na szybsze przesyłanie plików, lepszą pracę nad nimi oraz kontrolę przepływu informacji. Wymiar usługi, a co za tym idzie cena, dopasowane są do wymogów i możliwości także mniejszych z sektora MŚP.

Chmura może się przydać także w domu

Prawda.

Chmura nie musi kojarzyć się jedynie z wykorzystaniem w pracy. Najlepsze z rozwiązań przenieść można do domowej przestrzeni i to nie tylko do przechowywania archiwalnych zdjęć, filmów czy innych danych tworzonych przez domowników. Zastosowanie chmury pozwala także na integrację urządzeń nowej generacji, co usprawnia przesyłanie plików multimedialnych i komunikację między sprzętami. Dobrze skonfigurowana chmura pozwoli na szybkie odtworzenie muzyki na telewizorze z urządzenia mobilnego lub filmu z komputera na smartfonie. Mało tego, umożliwia również dołączenie do sieci monitoringu, a nawet systemu zdalnego alarmowania domowników o ruchu w domu czy o zmianie temperatury w trakcie ich nieobecności. Chmura pozwala również na skuteczne i bezpieczne udostępnianie internetu dla wszystkich domowników i zaproszonych gości.