FBI ujawnia zmowę cenową producentów wyświetlaczy LCD

AU Optronics Corporation to największy tajwański producent i sprzedawca paneli LCD. Dwóch szefów firmy zostało właśnie skazanych za udział w zmowie cenowej.

Ponadto firma musi zapłacić 500 mln dolarów grzywny, a kierownictwo zostało skazane na trzy lata w więzieniu federalnym. FBI informuje, że AU Optronics jest już ósmą firmą skazaną w wyniku programu mającego wykrywać zmowy cenowe.

Początek historii miał miejsce zaraz po atakach 9/11. Właśnie wtedy kilku azjatyckich producentów paneli LCD spotkało się potajemnie w jednym z tajwańskich hoteli i przyjęło plan, który odgórnie narzucał zawyżone ceny wyświetlaczy. Nie tylko w Tajwanie, ale na całym świecie.

Podczas kolejnych spotkań, które odbywały się co miesiąc członkowie grupy wymieniali informacje na temat produkcji, transportu, podaży, popytu i cen paneli LCD stosowanych w komputerach przenośnych i nowoczesnych telewizorach. Uczestnicy zmowy w konsekwencji zaczęli sprzedawać po zawyżonych cenach swoje produkty czołowym producentom sprzętu elektronicznego.

W konsekwencji tych działań końcowe ceny urządzeń znajdujących się na półkach cenowych były nieporównywalnie wyższe do poniesionych kosztów produkcji. Szczegółowe informacje opublikowane zostały na fbi.gov.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.