Firmy boją się o swoje bezpieczeństwo IT

Według badania przeprowadzonego przez B2B International we współpracy z Kaspersky Lab w lipcu 2012, firmy już teraz uznają cyberzagrożenia za jeden z najpoważniejszych problemów w biznesie. Ale czy są gotowe bronić się przed takimi zagrożeniami? W aż 41% przypadków odpowiedź brzmi "nie": firmowa infrastruktura IT nie posiada niezbędnej ochrony pozwalającej odeprzeć nowoczesne ataki online.
Ponad 40% firm na całym świecie nie jest przygotowanych na współczesne cyberzagrożenia

Ponad 40% firm na całym świecie nie jest przygotowanych na współczesne cyberzagrożenia

Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. 48% firm jest niewystarczająco chronionych przed kradzieżą własności intelektualnej. 51% badanych ekspertów IT jest przekonanych, że ich infrastruktura ochrony systemu będzie bezradna wobec poważnej próby szpiegostwa przemysłowego.

Istotnym czynnikiem w walce ze współczesnym szkodliwym oprogramowaniem oraz potencjalnymi konsekwencjami jego działania jest świadomość pracowników. Jednak również w tej kwestii sytuacja nie przedstawia się lepiej: 31% badanych specjalistów nie ma wystarczającej wiedzy o współczesnych trojanach ani o sposobach przeprowadzania ukierunkowanych ataków na firmy. Tylko 27% przedstawicieli firm słyszało o pierwszym przykładzie współczesnej cyberbroni – oprogramowaniu Stuxnet. Jeszcze mniej respondentów (13%) wiedziało o trojanie Duqu, którego celem jest zbieranie konkretnych poufnych informacji.

Wiedza ekspertów IT na temat współczesnych zagrożeń jest równie istotna, co szkolenie pracowników w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa komputerowego. Wprowadzanie systematycznych polityk bezpieczeństwa oraz egzekwowanie ich stosowania pomaga chronić przedsiębiorstwa przed nierozważnymi działaniami pracowników.

Pełny raport z badania przeprowadzonego przez B2B International na zlecenie Kaspersky Lab znajduje się na stronie http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_global_it-security-risks-survey_report_eng_final.pdf.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.