Fujifilm FinePix X10

Zamknięty w wykonanej ze szlachetnych materiałów obudowie utrzymanej w stylu retro, Fujifilm FinePix X10 wykazał się doskonałą jakością obrazu i całkowicie zasłużenie zdobył szczyt rankingu aparatów.
Fujifilm FinePix X10

Fujifilm FinePix X10: Udany aparat w dobrze zaprojektowanej obudowie.

Fujifilm FinePix X10: Udany aparat w dobrze zaprojektowanej obudowie.

Sukces luksusowego aparatu X100 zainspirował projektantów firmy Fujifilm do rozwinięcia linii modeli oznaczonych literą “X”, mających zadowolić najbardziej wymagających klientów. Nowy członek rodziny nosi oznaczenie X10 i stanowi konkurencję dla aparatów przeznaczonych dla kreatywnych fotografów, takich jak Canon G12, Nikon P7100 i Panasonic DMC-LX5.

Świetne wykonanie

Fujifilm FinePix X10 stanowi udane połączenie najlepszych cech konkurencyjnych modeli – poręcznych wymiarów Panasonica i optycznego wizjera Canona i Nikona. Podzespoły kryją się w wysokiej jakości obudowie, sprawiającej wrażenie wytrzymałej i dobrze leżącej w dłoni dzięki chropowatemu uchwytowi. Wyjątkowy w tej klasie aparatów jest obiektyw z manualnie regulowanym, czterokrotnym zoomem (28 – 112 mm, ekwiwalent dla małego obrazka). Ogniskową zmieniamy, używając pierścienia na obiektywie, bez pomocy jakiegokolwiek silnika elektrycznego. Wizjer bez opóźnień śledzi zmiany ogniskowej i umożliwia wygodne komponowanie obrazu. Widoczny w wizjerze obraz jest duży i wyraźny, ale pokrycie kadru to jedynie ok. 85 %. W wizjerze nie są wyświetlane żadne dodatkowe informacje.

Fujifilm FinePix X10: Przyciskowi

Fujifilm FinePix X10: Przyciskowi “Fn” na górnej ścianie aparatu można przypisać dowolną funkcję.

Duża matryca, doskonałe zdjęcia

Żaden aparat w tej klasie cenowej nie posiada większej matrycy, niż X10. Sensor w formacie 2/3″ (typu EXR-CMOS) ma powierzchnię 58 mm2

. Dla porównania, w wielu aparatach kompaktowych są stosowane o połowę mniejsze układy w rozmiarze 1/2,3″ (powierzchnia 29 mm2

). Również bezpośredni konkurenci X10 pod tym względem nie mogą się z nim równać. Co to oznacza dla użytkownika? W połączeniu z jasnym obiektywem (F2-2,8), aparat pozwala na kreatywne wykorzystanie głębi ostrości. Takich możliwości spodziewalibyśmy się raczej po lustrzance. Poza tym, większa matryca to również więcej miejsca na pojedyncze piksele, co w oczywisty sposób przekłada się na wyższą jakość obrazu.

Fujifilm X10 zapewnia pod wieloma względami niezrównaną jakość obrazu. Rozdzielczość sięga maksymalnie 1306 par linii na wysokość obrazu (przy czułości ISO 100) i aż do czułości ISO 1600 pozostaje ponad granicą 1000 par linii. Nieznaczny szum pojawia się przy czułości ISO 400, bardziej wyraźny – od ISO 1600. Do tej czułości X10 doskonale rejestruje tekstury fotografowanych obiektów. również pod względem wierności detali ten model należy do najlepszych w swojej klasie. Wizualna ocena ekspertów potwierdziła wyniki z laboratorium.

Na górnej ściance zainstalowano liczne elementy sterujące. Pierścieniem na obiektywie włączamy aparat i regulujemy ogniskową.

Na górnej ściance zainstalowano liczne elementy sterujące. Pierścieniem na obiektywie włączamy aparat i regulujemy ogniskową.

A jednak nawet X10 nie jest wolny od wad. Co prawda zakres dynamiki jest dobry i obejmuje dziewięć stopni przysłony, to bezpośredni konkurenci, np. Nikon P7100, radzą sobie jeszcze trochę lepiej. Bardziej denerwujący jest jednak fakt, że obiektyw X10 obniża ostrość obrazu przy krawędziach aż o 15 %. Patrząc na całą klasę cyfrowych kompaktów, to jeszcze całkiem niezły wynik, jednak w porównaniu z innymi modelami z górnej półki to dużo. Za to wyniki pomiarów przebarwień, winietowania i dystorsji nie dają podstaw do krytyki. Zdjęcia można zapisywać w formacie JPEG lub RAW.

Niewielkie zalety matrycy EXR

Szczególne właściwości matrycy typu EXR polegają na możliwości łączenia par pikseli. Co prawda wówczas rozdzielczość spada o połowę, ale zwiększa się zakres dynamiki, gdyż sparowane piksele mogą być odczytywane z różną szybkością. Aparat może też odczytywać je równolegle dla zmniejszenia poziomu szumu. Testy laboratoryjne wykazały, że w trybie EXR z priorytetem niskiego szumu wyniki pomiarów VN1 (szumu zauważalnego na zdjęciu oglądanym w pełnej wielkości na monitorze komputera) spadają o około jedną trzecią. Oglądając zdjęcia gołym okiem widać nieco lepszą ostrość detali przy czułości ISO 800 i 1600. Przykłady w pełnej rozdzielczości można znaleźć w galerii. Tryby pracy można przełączać odpowiednim pokrętłem. Możemy też pozostawić wybór najodpowiedniejszego programu godnej zaufania automatyce aparatu.

W wizjerze widoczny jest relatywnie duży obraz, pokrywający ok. 85 % kadru. Inaczej niż w luksusowym modelu X100, nie pojawiają się na nim żadne dodatkowe informacje.

W wizjerze widoczny jest relatywnie duży obraz, pokrywający ok. 85 % kadru. Inaczej niż w luksusowym modelu X100, nie pojawiają się na nim żadne dodatkowe informacje.

Udana koncepcja obsługi

Pokrętła na górnej ścianie aparatu służą do kontroli trybu pracy oraz korekty ekspozycji (+/- 2 stopnie przysłony). Przyciski dają bezpośredni dostęp do wyboru pola autofokusa, trybu ekspozycji, balansu bieli i innych ustawień. Ogólnie rzecz biorąc, X10 oferuje różnorodne tryby automatyczne i manualne, a zmiana ustawień jest wygodna. Funkcja automatycznego generowania zdjęć panoramicznych w miarę obracania aparatu jest dostępna, ale efekty zasługują tylko na ocenę dostateczną.

2,8-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości (460000 pikseli) wyświetla motyw lub zdjęcie ostro i wyraźnie. Podczas ustawiania położenia aparatu użytkownika wspomaga poziomica, a przy wyborze ustawień – liczne przydatne podpowiedzi. X10 rejestruje zdjęcia seryjne w tempie 3 obrazów na sekundę przez maksymalnie cztery sekundy na raz. Spontaniczne zdjęcia można robić bez obaw, korzystając z pełnego zakresu ogniskowych obiektywu (opóźnienie spustu migawki: 0,33 s). Aparat jest gotowy do fotografowania już w sekundę po włączeniu, co jest efektem zastosowania mechanicznego włącznika na tubusie obiektywu.

Dwa pokrętła służą do wyboru trybu pracy i regulacji korekty ekspozycji.

Dwa pokrętła służą do wyboru trybu pracy i regulacji korekty ekspozycji.

Fujifilm X10, jako pierwszy aparat w swojej klasie, umożliwia filmowanie w rozdzielczości Full HD, jednak brakuje ręcznej regulacji ustawień. Radość z wysokiej rozdzielczości psują niechciane dźwięki pojawiające się w tle – mikrofon rejestruje zarówno odgłos pracy automatycznie regulowanej przysłony, jak i mechanicznej regulacji ogniskowej obiektywu. Nie hałasuje za to autofokus działający w trybie ciągłym.

Podsumowanie

Fujifilm modelem X10 z rozmachem debiutuje w klasie kompaktów dla wymagających. Jakość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie, wyprzedzając wyniki konkurentów i stawiając ten model na najwyższym miejscu podium. Nie zabrakło też udanego zestawu funkcji, licznych elementów sterujących i szerokich możliwości konfiguracji. Jakość wykonania jest doskonała. Niczego nie można zarzucić również szybkości reakcji aparatu, która jest częstym problemem innych modeli z tego segmentu rynku. Szukając wszechstronnego kompaktu gwarantującego udane zdjęcia, na pewno nie pożałujemy zakupu modelu Fujifilm X10. Pamiętajmy jednak, że do jego mocnych stron nie zalicza się filmowanie.

Alternatywa

Rozważając zakup X10, zwróćmy uwagę również na konkurencyjny model Nikon Coolpix P7100. Ten aparat jest nieco większy, posiada kilka dodatkowych elementów sterujących i umożliwia bardziej szczegółową konfigurację przez menu. P7100 również robi zdjęcia bardzo dobrej jakości, pozwala na zapis w formacie RAW i szybko ustawia ostrość. Nikon jest też tańszy – można kupić go za ok. 1900 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Zdjęcia wykonane w trakcie testu znajdziecie tutaj (51,3 MB)

Fujifilm FinePix X10

Doskonały aparat kompaktowy zapewniający wysoką jakość zdjęć i wysoką szybkość działania, z praktycznym wyposażeniem i ergonomicznym designem.

PLUSY:

Wysoka jakość obrazu
Szybki autofokus
Doskonała jakość wykonania
Wyraźny wizjer i wyświetlacz

MINUSY:
Niechciane odgłosy w tle filmów