W trakcie trzech miesięcy internauci rejestrowali dziennie ponad 2,6 tys. nowych nazw

Niesamowity popyt na polskie domeny

W trzecim kwartale 2012 roku internauci zarejestrowali prawie ćwierć miliona nowych nazw w domenie .pl

W trakcie trzech miesięcy internauci rejestrowali dziennie ponad 2,6 tys. nowych nazw

W trakcie trzech miesięcy internauci rejestrowali dziennie ponad 2,6 tys. nowych nazw

Według najnowszego raportu instytutu badawczego NASK z rynku domeny.pl, liczba nowych nazw wprowadzonych do rejestru pomiędzy początkiem lipca a końcem września tego roku wyniosła 240 998, utrzymując poziom porównywalny do poprzedniego kwartału. W trzecim kwartale br. internauci rejestrowali dziennie średnio 2 620 nowych nazw domeny.pl, z czego najwięcej we wrześniu – 2 829. W okresie od lipca do końca września 2012 roku rejestracje nowych nazw drugiego poziomu w domenie.pl stanowiły ponad 60 proc. wszystkich rejestracji. Na drugie miejsce pod względem popularności, z udziałem niemal 20 proc., wróciły rejestracje w domenach regionalnych. Na podobnym poziomie utrzymał się udział rejestracji w domenach funkcjonalnych.

Jak wynika z raportu, trzeci kwartał tego roku zakończył się wynikiem 2 390 730 aktywnych nazw, co oznacza, że ich liczba zwiększyła się o ponad 17,5 tysiąca. Od lipca do końca września w rejestrze przybywało średnio 5 858 aktywnych nazw miesięcznie a największy przyrost odnotowano w lipcu – 8 192 nazwy. Jednocześnie, rejestr domeny.pl po trzech latach przebywania na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby utrzymywanych nazw domeny, w trzecim kwartale 2012 roku zamienił się pozycjami z rejestrem francuskim. Rejestr domeny.fr odzyskał utraconą w 2009 roku pozycję dzięki udostępnieniu rejestracji nazw domen podmiotom z większości krajów europejskich oraz umożliwieniu rejestracji nazw ze znakami diakrytycznymi. Od wielu lat rejestr domeny.pl jest jednym z najbardziej otwartych rejestrów europejskich. W czołówce niezmiennie utrzymują się rejestry: niemiecki, brytyjski, holenderski oraz włoski.

W Polsce rejestr nazw internetowych w domenie.pl prowadzi instytut badawczy NASK. W ogromnej większości rejestracja odbywa się za pośrednictwem Partnerów NASK, których jest obecnie 188. Na koniec trzeciego kwartału 2012 r. listę największych rejestratorów domeny.pl otwiera Home.pl Sp. z o.o., NetArt Spółka Akcyjna S.K.A. oraz AZ.pl Sp. z o.o.

„Trzeci kwartał 2012 można ocenić jako okres stabilności i zrównoważonego rozwoju w zakresie liczby rejestracji i odnowień nazw domeny.pl, jak również rejestrowanych opcji i testów nazw domeny. Nie słabnie zainteresowanie Programem Partnerskim – w trzecim kwartale tego roku przybyło 4 nowych Partnerów. Warto zauważyć, że niemal połowa podmiotów uczestniczących w rejestracji i obsłudze nazw domeny.pl w ramach Programu Partnerskiego ma siedzibę za granicą, co potwierdza otwartość polskiego rejestru i jego wysoką pozycję na świecie.” — mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK.

Pełna wersja raportu jest dostępna do pobrania na stronie: http://www.dns.pl/