Polują na “lajki” – nie daj się złapać

Analitycy zagrożeń z firmy Eset zidentyfikowali na Facebooku sporo podejrzanych wpisów, które podszywają się pod odnośniki do materiałów wideo. W rzeczywistości to linki do serwisów internetowych, które zamiast wyświetlać obiecywany film, zamieniają facebookowy profil swojej ofiary w słup ogłoszeniowy i publikują na nim informację o polubieniu danego materiału wideo.
Kliknij, a wszyscy twoi znajomi zobaczą jaki film chciałeś lub chciałaś obejrzeć
Kliknij, a wszyscy twoi znajomi zobaczą jaki film chciałeś lub chciałaś obejrzeć

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy internauta dostrzeże na profilu swojego znajomego odnośnik, wyglądający jak link do filmu w serwisie youtube.com. Zwabiony ciekawym tytułem lub zdjęciem użytkownik klika w link. Ten jednak nie uruchamia materiału wideo, a przenosi ofiarę do innego serwisu, który raz jeszcze wyświetla miniaturę okna z filmem. Próba ponownego uruchomienia materiału wideo znowu kończy się niepowodzeniem. W rzeczywistości kliknięcie powoduje opublikowanie na profilu internauty informacji o polubieniu przez niego konkretnego filmu wraz z odnośnikiem do tego materiału wideo. W ten sposób informacja ta staje się widoczna dla znajomych ofiary. Ci zaintrygowani wpisem z ciekawości klikają we wspomniany odnośnik i cały schemat się powtarza.

Warto regularnie sprawdzać, czy na naszym profilu w serwisie społecznościowym nie pojawiły się niechciane komentarze lub informacje o aktywnościach, których nigdy nie wykonaliśmy. Jeśli takowe odnajdziemy, to powinniśmy je jak najszybciej usunąć, by nie kusiły naszych znajomych i nie stały się początkiem denerwującego łańcuszka, który sami zainicjujemy. Taka weryfikacja profilu jest szczególnie ważna wtedy, gdy próba odtworzenia rzekomego materiału wideo kończy się przeniesieniem na inną stronę internetową — radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy Eset.

Jak usunąć niechcianego “lajka” ze swojego profilu na Facebooku:

  1. Uruchom swój profil – kliknij swoje imię na niebieskim pasku tytułowym serwisu.
  2. W polu “Kliknięcia Lubię to” wybierz “Zobacz wszystkie”.
  3. Kliknij “Edytuj”.
  4. Kliknij krzyżyk przy danym obiekcie.
  5. Gotowe.

Raport laboratorium antywirusowego ESET, informujący o zagrożeniach, które w ubiegłym miesiącu najczęściej atakowały komputery użytkowników na całym świecie, dostępny jest na stronie www.eset.pl