Surface RT 32 GB ma tylko 16 GB wolnej pamięci

Przed premierą Microsoft twierdził, że Surface będzie miał wolne ponad 20 GB.

Nigdy nie zdarza się taka sytaucja, że cała pamięć jest dostępna dla użytkownika. Część z zadeklarowanych gigabajtów przeznaczonych jest na system i aplikacje. Nikt się temu specjalnie nie dziwił. Przykładowo Apple iPad 3 o pojemności 32 GB po pierwszym uruchomieniu ma wolne 27,5 GB. Google Nexus 7 i pojemności 8 GB – 5,92 GB.

Teraz okazuje się, że Microsoft może mieć pewien problem, bo tablet Surface RT o pojemności 32 GB ma dla użytkownika wolne… 16 GB. Równo połowa pamięci jest przeznaczona dla systemu, a to nie jest sytuacja do której przyzwyczajeni są użytkownicy. 5 GB potrzebne jest na narzędzia przywracania systemu, kolejne 8 GB – Windows RT, Office i wbudowane aplikacje. Właśnie dlatego część użytkowników może czuć się lekko zaskoczona.


O sytuacji informuje sam Microsoft
na swoich stronach tłumacząc dokładnie gdzie podziała się przestrzeń dyskowa. Mimo wszystko użytkownicy mogą czuć lekkie rozczarowanie, zwłaszcza gdy wcześniej korzystali z iPada lub tabletu z Androidem.

Ponadto miesiąc temu na stronach Reddita została zorganizowana rozmowa z inżynierami pracującymi nad Surface. Tam jeden z nich – Ricardo Lopez – poinformował, że Surface RT będzie miał dostępne dla użytkownika więcej niż 20 GB. Dobrze, że Microsoft nie zapomniał o zainstalowaniu slotu kart pamięci.