2012 – „Rok Linuksa” wszędzie poza desktopem

To był ciekawy rok. Rok w którym przestajemy się cieszyć kolejnym ułamkiem procenta, a zaczynamy liczyć mniejsze i większe sukcesy Pingwina.

Nikt nie przypuszczałby, że Linux zacznie przejmować kontrolę nad światem w tak cichy sposób. Nie ma spektakularnych sukcesów sprzedażowych czy wielokilometrowych kolejek po laptopy z Ubuntu. Jest natomiast zainteresowanie i wola coraz większej liczby osób, by wyrwać branżę IT z Microsoftowo-Applowego uścisku. Co na to wskazuje? Pozwolę sobie wyliczyć:

  1. Android jest najpopularniejszym systemem smartfonowym. Kropka. Świat nie kończy się na USA i nie wszędzie Apple ma połowę rynku. iPhone jest hitem w niektórych miejscach, Android dobrze sprzedaje się wszędzie. Oczywiście lwia część smartfonów z androidem to crapfony za 1 zł, ale dobrze sprzedają się również modele flagowe (Nexusy, SGS, HTC One X) – często są to porównywalne liczby sprzedanych sztuk co rozchodzi się iPhone’ów. Android to Linux. Android ma 72% rynku smartfonów. Android rządzi rynkiem smartfonów. Jaki z tego wniosek?
  2. Steam na Linuksa – wierzcie albo nie, to była jedna z tych rzeczy, na które się czekało latami i wątpiło czy kiedykolwiek taka chwila nastąpi. W tym momencie każdy może pobrać betę Steama na Ubuntu i kupić jedną z 39 już dostępnych gier. Do czasu premiery Steama ta liczba wzrośnie, miejmy nadzieję, parokrotnie.
  3. Unity 3D Engine z eksportem na Linuksa. Portowanie gier na Linuksa to teraz parę kliknięć, jeśli jako platformę do budowy swojej gry wybrałeś Unity. Wiele gier w ten sposób już uzyskało bądź uzyska oficjalne wsparcie na Linuksa.
  4. Nieliniowy edytor filmowy Lightworks na Linuksa jest w fazie zamkniętej alphy. W pierwszym kwartale 2013 każdy dostanie dostęp do publicznej bety. Długo czekaliśmy na narzędzia tej rangi dostępne na Linuksa. Choć Lightworks już trochę wypadł z obiegu i przestał się liczyć, to nadal jest bogaty w funkcjonalność i może stanowić podstawę do wygodnej pracy z materiałami video.
  5. Dell Sputnik – highendowy XPS 13 z preinstalowanym Ubuntu dostępny w sprzedaży. Jest to wersja przeznaczona dla developerów, przeważnie działających w sferze cloud computing. Ultrabook posiada czterordzeniowy procesor Intel Core i7, 8 GB RAM i 256 GB SSD. Kosztuje 1449$.
  6. Canonical i Ubuntu rządzą chmurą. Wszystkie najważniejsze platformy chmurowe działają na podstawie albo oferują jako jedną z domyślnych opcji Ubuntu Server. AWS, chmura HP, a nawet Windows Azure oferuje Ubuntu 12.04 jako jeden z podstawowych obrazów do swojej chmury.

To jest 6 najważniejszych osiągnięć Linuksowego światka w 2012 roku. Wiele z tych punktów można by wciągnąć pod jeden:

Zainteresowanie twórców komercyjnego oprogramowania Linuksem

– czyli coś na co czekamy od wieków, coś co umożliwi wypłynięcie pingwina na szerokie wody rynku PC i zmusi Canonical i inne firmy do ustabilizowania działania i rozwoju Linuksa na desktopie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.