Doczepiana klawiatur: cena tabletu obejmuje również stację dokującą

Asus Vivo Tab RT (TF600T-1B017R)

Vivo Tab RT to dowód, że i Asus nie chce przegapić premiery systemu Windows RT: przetestowaliśmy konkurenta Microsoft Surface RT i sprawdziliśmy, jak sprawdza się kafelkowy system operacyjny na tablecie Asusa.

Asus Vivo Tab RT: Tablet Tegra 3 z Windows RT
Asus Vivo Tab RT: Tablet Tegra 3 z Windows RT

Softwarowy gigant Microsoft udowodnił niedawno, że trzeba się z nim liczyć także na rynku tabletów – zaledwie kilka tygodni temu odbyła się premiera wydajnego i zgrabnego tabletu Surface RT z nowym systemem operacyjnym dla procesorów ARM. Tymczasem Asus, firma specjalizująca się w produkcji tabletów już oferuje model RT: Vivo Tab RT, z 10-calowym wyświetlaczem, stacją dokującą, dobrą klawiaturą QWERTY i touchpadem.

Wydajny sprzęt

Sprzętową bazę nowego urządzenia stanowi platforma Nvidia Tegra 3, której procesor taktowany jest z częstotliwością 1,3 GHz. Poza tym mamy do dyspozycji 2 GB wolnej pamięci oraz pełne 64 GB pamięci flash, WLAN, slot karty Micro SD, port USB (host) oraz złącze Micro HDMI. Połączenie z Internetem uzyskamy wyłącznie przez sieć bezprzewodową, Vivo RT nie dysponuje modułem 3G. Najważniejsze elementy wyposażenia uzupełniają kamera VGA (z przodu, dla komunikatorów wideo) oraz 8,1-megapikselowy aparat fotograficzny z tyłu tabletu.

Nvidia Tegra 3 to bardzo wydajna platforma - teraz także dla Windows RT.
Nvidia Tegra 3 to bardzo wydajna platforma – teraz także dla Windows RT.

Bardzo dobry wyświetlacz, eleganckie wykończenie

Wyświetlacz Vivo RT nie tylko jest bardzo dobry, ale należy do najlepszych testowanych przez nas do tej pory wyświetlaczy tabletów. Rozdzielczość 10,1-calowego panelu wynosi 1366×768 pikseli. Zwraca uwagę wysoka jasność wyświetlacza (486cd/m2), bardzo dobrą wartość osiąga także kontrast (153:1). Wyświetlacz bardzo mocno odbija światło otoczenia, co jest szczególnie widoczne, gdy używamy tabletu w słoneczny dzień lub przy innym silnym źródle światła. Vivo RT jest urządzeniem starannie dopracowanym. Większa cześć obudowy wykonana jest ze szczotkowanego aluminium i sprawia eleganckie i solidne wrażenie.

Łatwa obsługa, płynność bez zająknięć

System operacyjny Microsoftu bardzo dobrze harmonizuje z hardware’em Vivo Tab RT. Obsługa urządzenia jest płynna i nie pojawiają się żadne denerwujące potknięcia. Tylko przy przeglądaniu długich list, jak np. w zintegrowanym app store, tablet odrobinę się „zacina”. W dostosowanej do tabletu przeglądarce Internet Explorer nie zauważymy żadnych problemów z wydajnością. Gesty powiększenia (multitouch i pinch zoom) funkcjonują bez zarzutu – podobnie jak przewijanie obrazu na stronach internetowych. Dołączona stacja dokująca to dodatkowy plus – połączenie z tabletem jest łatwe i szybkie, klawiatura dobrze sprawdza się w czasie pisania dłuższych tekstów. Także znany z notebooków touchpad działa bez wartych wzmianki kłopotów. Jest to bardzo wygodne urządzenie.

Doczepiana klawiatur: cena tabletu obejmuje również stację dokującą
Doczepiana klawiatur: cena tabletu obejmuje również stację dokującą

Marny akumulator

Powód, dla którego Vivo RT ostatecznie nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce naszego Top10, to słaba ocena mobilności. O ile tablet (bez stacji dokującej) jest stosunkowo lekki, bo waży niewiele więcej niż 500 gram, o tyle czas pracy akumulatora jest zaledwie przeciętny. Vivo RT wytrzymuje mniej niż 6 godzin zarówno oglądania wideo, jak i surfowania w internecie. Czas pełnego naładowania wynosi trochę ponad 3 godziny. Planując cały dzień pracy z tabletem nie możemy zapomnieć o wyposażonej w dodatkowy akumulator stacji dokującej. Tablet w takiej konfiguracji wytrzymuje 10 godzin. Miejsce w rankingu zapewniają jednak punkty zdobyte za wagę i pracę bez stacji dokującej.

Podsumowanie

Tablet Vivo RT firmy Asus jest mimo wszystko wart polecenia. Jedynie jego poręczność zaważyła na obniżeniu ogólnej oceny urządzenia. Wyświetlacz, łatwość obsługi i wyposażenie są po prostu świetne. Dzięki doczepianej klawiaturze tabletu można używać podobnie jak notebooka, chociaż cena ponad 3100 zł, w porównaniu do pracującego z systemem Android Transformer Pad firmy Asus, jest dość wysoka.

Jest jeszcze jeden problem, czy też aspekt, którego nie można pominąć rozważając decyzję zakupu systemu Windows RT: chociaż wygląda on jak pełnowartościowy Windows 8, w rzeczywistości jest jego dużo skromniejszą wersją. Nie można używać na nim znanych z klasycznych pecetów czy notebooków programów x86 i x64 (jak np. pliki.exe). Kto liczy na dostęp do swoich klasycznych gier czy ulubionych programów, będzie rozczarowany. Można używać tylko specjalnych aplikacji z App Store Windows RT, który w porównaniu do App Store Apple czy Play Store firmy Google ma raczej skromną ofertę.

Alternatywa

Alternatywą z Windows RT jest tylko droższy Surface RT firmy Microsoft. Jeśli system operacyjny nie jest czynnikiem decydującym, polecamy Sony Xperia Tablet S z systemem operacyjnym Android 4.0. W porównaniu do tabletu Asusa, Sony jest bardzo mobilny, można na nim pracować niemal 10 godzin, ma także dobry wyświetlacz i porządne wyposażenie, ale nie posiada dołączanej klawiatury. Tablet firmy Sony nie rozczarowuje również optycznie, a jego cena obecnie wynosi około 2300 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Asus Vivo Tab RT

Świetny 10,1-calowy wyświetlacz z systemem operacyjnym Windows RT, solidną bazą sprzetową, bogatym wyposażeniem, łatwy w obsłudze. Niestety czas pracy z akumulatorem jest najwyżej przeciętny, a oferta dostępnych aplikacji dość skromna.

PLUSY:

doczepiana klawiatura w cenie urządzenia

świetny wyświetlacz

solidne dopracowanie

intuicyjna obsługa

MINUSY:

słaby akumulator

skromny wybór aplikacji