Olympus XZ-10: klasa premium za rozsądne pieniądze

Widać wyraźnie, że producenci aparatów coraz większą wagę przykładają do modeli klasy premium: z większą matrycą, z jaśniejszym obiektywem i bardziej solidną budową. Olympus XZ-10 to właśnie tego typu model, ale jest szansa, że będzie przynajmniej trochę tańszy.

Każdy producent aparatów ma w ofercie kompakt, który zasługuje na miano „okrętu flagowego” całej serii zaprezentowanej w danym roku. Dla Olympusa takim pancernikiem czy też lotniskowcem o napędzie atomowym jest model XZ-2, ale… tym ciekawsza wydaje się dzisiejsza premiera XZ-10. Jest mniej więcej 40% mniejszy od „okrętu flagowego”, ale również świetnie wyposażony. Wypasiony cyfrowy krążownik?

Serce aparatu to 12-milionowa matryca CMOS BSI typu 1/2,3 cala, natomiast rolę mózgu pełni wydajny procesor obrazowy TruePic VI (stosowany nawet w topowym bezlusterkowcu tej firmy: OM-D E-M5). Dzięki temu aparat bez problemu rejestruje zdjęcia nawet w czułości ISO 6400 czy filmy Full HD. Mało tego, jeśli zmniejszymy rozdzielczość do HD, można nawet rejestrować wideo z częstotliwością 120 kl./s.

Najciekawsze wydaje się jednak „oko” aparatu, czyli wielce obiecujący 5-krotny zoom o ogniskowych 26–130 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy). Co w nim takiego niezwykłego? Maksymalny otwór przysłony: f/1,8–2,7. Mało jest aparatów, które oferują obiektywy z podobną „jasnością”, zwłaszcza jeśli chodzi o najdłuższą ogniskową ich obiektywów.

Na tylnej ściance znajduje się umieszczony na stałe dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 921 000 subpikseli. Zdjęcia zapisywane są na kartach SDXC/SDHC/SD, a wśród ciekawych możliwości aparatu warto wymienić

zestaw 11 Filtrów Artystycznych: Przetwarzanie Crossowe, Diorama, Dramatyczna Tonacja, Delikatna Sepia, Ziarnisty Film, Linie konturów, Tonowanie światła, Jasny i lekki kolor, Fotografia otworkowa, Pop Art oraz Zmiękczona ostrość.

Olympus XZ-10 cena: nie jest jeszcze znana oficjalna polska cena tego modelu, ale na rynku brytyjskim aparat ma kosztować ok. 350 funtów (w przeliczeniu: ok. 1700 zł). Realna cena – już nie bezpośrednio po premierze – powinna być jednak zauważalnie niższa…

0
Źródło: Olympus
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.