Wielka premiera kart Sound Blaster Zx i Sound Blaster ZxR

Minionej jesieni marka Creative ogłosiła poszerzenie swojej oferty o nową linię kart dźwiękowych. Jako pierwsza na polskich półkach sklepowych pojawiła się karta Sound Blaster Z – prezentując nowe rozwiązania i technologie, stanowiła jednocześnie przedsmak możliwości, których pełnię osiągnąć miały dwa kolejne modele z serii Z – Sound Blaster Zx oraz Sound Blaster ZxR. Fani musieli wykazać się cierpliwością – została ona jednak nagrodzona.

Już za kilka dni cała rodzina nowych kart dostępna będzie w sprzedaży. Dwa premierowe modele to najbardziej zaawansowane w dotychczasowej ofercie producenta karty dźwiękowe, stanowiące propozycję dla szczególnie wymagających użytkowników komputerów PC. Granie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów – każda z tych rozrywek multimedialnych zyskać ma zupełnie nowe akustyczne oblicze dzięki debiutującym właśnie kartom Sound Blaster.

Konstrukcja serii kart Sound Blaster Z opiera się na autorskiej technologii procesora dźwięku i głosu Sound Core3D – to on odpowiada za wydajność nowych kart. Procesor Sound Core3D zaprojektowany został tak, by współpracować z technologiami SBX Pro Studio i CrystalVoice. Wśród technologii SBX Pro Studio znalazły się rozwiązania odpowiedzialne m.in. za efekty przestrzennego dźwięku 3D, korekcję strat wysokich i niskich częstotliwości w wyniku kompresji czy dozowanie wzmocnienia i tłumienia, pozwalające uniknąć gwałtownych zmian w poziomie głośności. Technologie CrystalVoice to z kolei rozwiązania poprawiające jakość dźwięku poprzez m.in. eliminację pogłosu i hałasów z otoczenia oraz wytwarzanie sfery akustycznej, w obrębie której mikrofony przechwytują dźwięk i przekazują go do odbiorcy w doskonałej jakości.

Karta Sound Blaster Zx zamknięta została w czerwonej obudowie z kolorowym oświetleniem LED. Odstęp sygnału od szumu wynosi 116dB. Kolejne funkcje oferują wsparcie przejścia 192kHz do wyjścia analogowego, wzmacniacz słuchawek 600 Ohm, pozłacane złącze I/O oraz SB Speaker-Calibration, który kalibruje parametry głośnika w zależności od akustyki pomieszczenia, optymalizując jakość dźwięku. Najważniejszą różnicą między kartą Sound Blaster Zx a jej młodszą siostrą Sound Blaster Z, jest zewnętrzny moduł ACM – posiada on wbudowaną parę mikrofonów oraz złącza mikrofonowo-słuchawkowe. Z jego poziomu można sterować głośnością dźwięku oraz źródłem jego emisji. Karta wzbogacona została również o systemy Dolby Digital Live oraz DTS Connect – zapewniają one przesyłanie sygnału audio do dekodera lub zestawu kina domowego za pośrednictwem pojedynczego kabla. Dzięki temu niezależnie od źródła, możliwe jest uzyskanie przestrzennego dźwięku wielokanałowego 5.1.

Najbardziej zaawansowanym członkiem rodziny kart Sound Blaster Z jest model ZxR. Wyposażony on został w komponenty takie, jak zewnętrzne przetworniki cyfrowo-analogowe (DACs), mające zagwarantować stosunek sygnału do szumu na poziomie 124dB. W zestawie oprócz podstawowej karty ZxR znalazła się również karta rozszerzająca DBPro, wyposażona w wyjście optyczne, dzięki któremu platforma zapewniać ma wyższą jakość odtwarzanego dźwięku. Przetworniki analogowo-cyfrowe (ADCs) umieszczone w karcie DBPro, zapewniać mają odstęp sygnału od szumu na poziomie 123dB z gniazdem RCA Aux-in i wejściem optycznym. Podobnie, jak model Zx, tak i karta Sound Blaster ZxR posiada zewnętrzny moduł kontroli dźwięku z wbudowaną parą mikrofonów wielokierunkowych, wejściem/wyjściem mikrofonowo-słuchawkowym oraz pokrętłem pozwalającym na wygodną regulację natężenia dźwięku.

Karta Sound Blaster Zx dostępna jest już dostępna w sprzedaży w cenie 599 PLN. Karta Sound Blaster ZxR dostępna będzie w sprzedaży w lutym, w cenie 999 PLN.

0
Źródło: Creative
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.