3M Novec: rewolucja w chłodzeniu cieczą

Każdy, kto interesował się tematem overclockingu, wie, że chłodzenie cieczą daje o wiele lepsze rezultaty niż tradycyjne chłodzenie powietrzem. 3M Novec to kolejny, po kąpaniu elektroniki w oleju, krok w przyszłość.

Jak to działa? 3M Novec nie przewodzi prądu, co oznacza, że jakiekolwiek urządzenie elektroniczne zanurzone w tej cieczy nie dozna żadnych uszkodzeń. A po co zanurzać w niej cokolwiek?

Po pierwsze: koszty chłodzenia cieczą 3M Novec, w porównaniu do chłodzenia powietrzem są mniejsze, nawet o 90%.

Po drugie: skuteczność. Według testów przeprowadzonych przez zespół doktora Summersa na Uniwersytecie Leeds, odprowadzanie ciepła za pomocą nowego płynu jest nawet 1000-krotnie skuteczniejsze, niż tradycyjna metoda chłodzenia powietrzem.

Po trzecie: cisza. Jeśli irytuje was zbyt głośny wentylator w waszym laptopie/desktopie, to wyobraźcie sobie poziom hałasu, w którym działa 1000 serwerów chłodzonych powietrzem.

Po czwarte: dodatkowe zastosowania. Na poniższym nagraniu, Doktor Summers pokazuje, że ciepło z serwerów odprowadzane jest do kaloryfera ogrzewającego pomieszczenie. Nie sugerujemy, że wasz domowy blaszak poradziłby sobie z ogrzaniem całego mieszkania, ale na pewno pomógłby nieco zaoszczędzić…

W czym 3M Novec jest lepszy od stosowanego od dawna oleju, który również nie przewodzi prądu? Jest to o wiele rzadsza ciecz, co sprawia, że o wiele łatwiej się go zarówno rozprowadza, jak i usuwa (np w celu wymiany jednego podzespołu).

Źródło: Leeds Univestity
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.