Android 4.2.2 uniemożliwia korzystanie z AdBlock Plus

Google jednak ma na to konkretny argument, a przy okazji wyłącza obsługę LTE w smartfonie Nexus 4.

Wszystko wskazuje na to, że ostatnim Androidem obsługującym AdBlock Plus jest wersja 4.2.1. Dlaczego tak się stało? Można tworzyć mnóstwo teorii spiskowych, ale Google ma całkiem rozsądne wytłumaczenie. AdBlock do prawidłowego działania musi zmienić serwer proxy na „localhost”. Jak wynika z dyskusji prowadzonej na code.google.com, jest to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Umożliwianie każdej aplikacji zmiany adresu proxy może w prosty sposób prowadzić do wykradania danych.

Skoro zablokowano automatyczną zmianę proxy, do prawidłowego działania AdBlock trzeba to robić ręcznie. Ręcznie dla każdego kolejnego połączenia, co w praktyce przekłada się na to, że używanie AdBlock nie ma większego sensu. Jak pisze twórca aplikacji – jedyną nadzieją jest zmiana API w kolejnych wersjach Androida.

Przy okazji okazuje się, że Android 4.2.2 blokuje obsługę LTE w smartfonach Nexus 4. Choć urządzenia oficjalnie wspierają tylko HSPA, obsługę LTE można było włączyć z menu serwisowego. Wprawdzie superszybki internet działał przede wszystkim w Kanadzie – wielu użytkowników korzystało z ukrytej funkcjonalności.