Będzie Internet w samolotach

Prawdopodobnie już w połowie 2013 roku w europejskich liniach lotniczych dostępna będzie usługa Eutelsat Air Access, zapewniająca przepustowość na poziome 100 Mb/s dla całego samolotu. Łączność odbywać się będzie za pośrednictwem satelity KA-SAT.

Dobra wiadomość jest taka, że firma Eutelsat Communications poinformowała dziś o uruchomieniu nowej usługi komunikacji mobilnej o nazwie Eutelsat Air Access, opracowanej w celu wdrożenia przez linie lotnicze działające w Europie łączności dla pasażerów w trakcie lotu. Od połowy 2013 roku będzie ona zapewniać przepustowość do 100 Mb/s dla całego samolotu.

Usługa bazuje na technologii ViaSat SurfBeam 2, czyli zaawansowanym technologicznie systemie łączności satelitarnej działającym w paśmie Ka. Zostanie on uruchomiony na satelicie o dużej przepustowości Eutelsat KA-SAT, którego łączna pojemność wynosi 90 Gb/s. Dzięki dużej szybkości transmisji i przepustowości satelity KA-SAT usługa Eutelsat Air Access umożliwi liniom lotniczym oferowanie pasażerom dostępu do Internetu, strumieni wideo i usług GSM za pośrednictwem tabletów, smartfonów i laptopów.

Eutelsat ma także możliwość dodawania dalszych funkcji sieciowych ViaSat dla celów zarządzania poziomami usług dla pasażerów. Usługa zostanie wdrożona w całej Europie i w basenie Morza Śródziemnego, z perspektywą rozszerzenia obszaru jej dostępności (przy użyciu innych satelitów wykorzystujących pasmo Ka).

Przy wdrażaniu usługi Eutelsat Air Access firma Eutelsat współpracuje z LiveTV, jednym z największych dostawców rozrywki na żywo i usług telekomunikacyjnych dla pasażerów linii lotniczych. LiveTV dostarczy, zintegruje i będzie serwisować urządzenia pokładowe oraz zapewni pasażerom usługi dostępu do Internetu i strumieniową transmisję wideo przez sieć Wi-Fi. Pierwszym przewoźnikiem, który wdroży usługi nowej generacji, będzie irlandzka linia lotnicza Aer Lingus.

A na koniec zła wiadomość: usługa dostępna będzie „na zasadach komercyjnych”, czyli za dostęp do Internetu trzeba będzie dodatkowo płacić. Ile – na razie nie wiadomo.

0
Źródło: v5group
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.