Xperia Tablet Z: flagowy tablet Sony z Androidem

Targi MWC 2013: najsmuklejszy 10-calowy tablet LTE na świecie i... można go wziąć do wanny.

Podczas targów Mobile World Congress, firma Sony Mobile Communications („Sony Mobile”) ogłosiła, że Xperia Tablet Z – najsmuklejszy 10-calowy tablet LTE – zostanie wprowadzony do sprzedaży na całym świecie w drugim kwartale 2013 r. Dodatkowo już dziś pojawi się w sklepach na całym świecie flagowy smartfon Sony Xperia Z, który od chwili zaprezentowania w styczniu 2013 r. wygrał 13 nagród, a jego wyniki sprzedaży są bardzo zadowalające, zdaniem Sony. Jego dystrybucja obejmuje 140 różnych kanałów na 60 rynkach na całym świecie.

Ekran tabletu Xperia Z ma przekątną 10,1 cala. Urządzenie ma grubość 6,9 mm i waży mniej niż 500 g. Posiada to samo wzornictwo typu OmniBalance, jakim odznacza się smartfon Xperia Z.

Xperia Tablet Z dostępny jest w kolorach czarnym i białym, w wersji LTE i WiFi. Jest pierwszym tabletem, który posiada czterordzeniowy procesor QualcommSnapdragon S4 Pro i spełnia najwyższe normy odporności na wodę (IP55 i IP57), jakie kiedykolwiek zostały zastosowane w tablecie, co sprawia, że nie zagraża mu przypadkowe zachlapanie lub zalanie.

„Xperia Tablet Z ustanawia nowe standardy w rozrywce, łącząc najwyższej jakości parametry techniczne i technologię Sony z możliwością podłączania tabletu do różnych urządzeń”, powiedział Kaz Tajima, Corporate Vice President, Head of UX Creative Design and Planning w Sony Mobile Communications. „Xperia Tablet Z motywuje nas jeszcze bardziej do uzyskania wiodącej pozycji na rynku najnowocześniejszych urządzeń działających na platformie Android. Wierzymy, że uda nam się osiągnąć ten cel wykorzystując i optymalizując, pod urządzenie jakim jest tablet, doświadczenie zgromadzone przy opracowywaniu smartfonu Xperia Z.”

Xperia Tablet Z posiada wyświetlacz WUXGA (1920x1200p), działający w technologii Mobile Bravia Engine 2, o przekątnej 10,1 cala. Posiada funkcję wzmocnienia koloru, aby dostarczyć użytkownikowi podobnych wrażeń jak przy oglądaniu telewizji. W modelu wykorzystano również wiedzę i doświadczenie Sony w tworzeniu aparatów fotograficznych. Aparat fotograficzny umieszczony w tym tablecie na tylnej obudowie ma rozdzielczość 8 MP i korzysta z technologii „Exmor R for mobile”. Tablet Sony wyposażony jest z przodu w aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 MP z opcją nagrywania wideo full HD. Technika S-Force Surround 3D, opracowana przez Sony, ma gwarantować silny i realistyczny dźwięk w najlepszej jakości. Dodatkowo autorskie rozwiązanie Sony, jakim jest tryb Clear Audio+ oraz zastosowanie dwóch wbudowanych głośników z czterema otworami w obudowie w prawych i w lewych rogach tabletu, dostarczać mają dobej jakości dźwięk niezależnie od sposobu trzymania urządzenia. Xperia Tablet Z posiada tryb baterii Stamina, tj. technikę Sony do zarządzania baterią, która może znacznie wydłużyć czas czuwania baterii. Wariant WiFi oferuje także do 64 GB pamięci z opcjonalną kartą SD.

Xperia Tablet Z posiada funkcję Sony „One-touch”, w technologii NFC, która pozwala użytkownikom bezproblemowo przenosić treści multimedialne z tabletu do telewizora bądź na głośniki lub z telefonu na tablet HD, po prostu stykając dwa urządzenia ze sobą. Funkcja „One-touch” jest kluczowym elementem wyposażenia tegorocznej linii urządzeń Sony. Tablet posiada także funkcję Universal IR Remote, czyli centralnego pilota. Pozwala ona użytkownikom zdalnie sterować telewizorem i innymi urządzeniami Sony, czy tymi pochodzącymi od innych producentów, bezpośrednio z tabletu. TV Sideview to nowa aplikacja, która oferuje odbiorcom nowatorski sposób interakcji z telewizorem.

Flagowe aplikacje multimedialne Sony – „WALKMAN”, Filmy i Album – pozwalają użytkownikom korzystać z treści multimedialnych, a ponadto zarządzać nimi i przeglądać je, niezależnie od tego na jakim urządzeniu są odtwarzane. Z tymi aplikacjami zintegrowana jest także usługa Sony Entertainment Network, która obejmuje aplikację Music Unlimited, zapewniającą dostęp do 18 milionów utworów, integrację z portalem Facebook, a ponadto, aplikację Video Unlimited z dostępem do ponad 100 000 filmów i seriali, jak również usługę PlayStation Mobile.

Xperia Tablet Z zostanie wprowadzony na rynek razem z licznymi akcesoriami, w tym podstawką do tabletu, folią zabezpieczającą ekran LCD i skórzanymi futerałami do wyboru w kolorach czarnym, białym lub czerwonym. Akcesoria będą dostępne w sklepach Sony lub w licencjonowanych punktach sprzedaży detalicznej.

Xperia Tablet Z zostanie wprowadzony na rynek na platformie Android 4.1 (Jelly Bean), a w krótkim czasie po wprowadzeniu zostanie zaktualizowany do wersji 4.2, tj. do najnowszego systemu oferowanemu przez Android.