Nvidia Tegra 4i: mniejszy, oszczędniejszy i z LTE

Dziś, dokładnie o 15.00, Nvidia zaprezentowała światu swój najnowszy procesor mobilny: Tegra 4i. Wyróżniają go dwie rzeczy: niezwykle miniaturowe rozmiary oraz zintegrowany moduł 4G LTE.

Procesor znany był już wcześniej nieoficjalnie pod nazwą kodową „Grey”. To prawdziwy mistrz integracji, zawierający 60 rdzeni GPU Nvidii, cztery rdzenie CPU oparte na najnowszej wersji procesora ARM – R4 Cortex-A9 (taktowanie 2,3 Ghz) – oraz dodatkowy piąty rdzeń odpowiedzialny za procesy oszczędzania energii. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze modem LTE: Nvidia i500.

Ważne jest to, że Tegra 4i wykorzystuje tę samą architekturę, co znana z wydajności Tegra 4. Dzięki temu nie będzie raczej problemu z graniem w rozdzielczości Full HD 1080p. Wbudowany moduł LTE przyczyni się za to do szybkiego i wygodnego korzystania z połączeń internetowych.

Warto też dodać, że Tegra 4i zawiera też specjalną technologię o nazwie Nvidia Chimera Computational Photography Architecture, pierwotnie ogłoszoną właśnie przy premierze Tegry 4. Pozwala ona na wykorzystanie w telefonie wielu zaawansowanych technik fotograficznych, takich jak działające na bieżąco przetwarzanie obrazu typu HDR, panoramy HDR albo śledzący autofokus uruchamiany dotknięciem.

W tym momencie rodzina procesorów Tegra zawiera więc dwa modele: Tegra 4, oparty na układach CPU A15 i wyposażony w 72 rdzenie GPU, ale bez modemu LTE (może być oczywiście dołączany jako oddzielny układ), oraz Tega 4i, oparty na układach R4 A9, z 60 rdzeniami GPU i zintegrowanym modemem LTE Nvidia i500.

0
Źródło: Nvidia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.