Odblokują ci komputer, dopiero jak zapłacisz okup

Nie daj się nabrać!

Gary Sinise w filmie Okup (Ransom)

Gary Sinise w filmie Okup (Ransom)

Kilka dni temu informowaliśmy o wspólnej akcji Trend Micro oraz hiszpańskiej policji, dzięki której udało się rozbić groźny gang cyberprzestępców. W wyniku tego działania schwytano 11 osób powiązanych z rozpowszechnianiem złośliwego oprogramowania ransomware Reveton, zwanego także trojanem policyjnym. Podjęcie działań przez hiszpańską policję było spowodowane między innymi przez nasilające się skargi ze strony zaniepokojonych blokadą komputera użytkowników. Czym właściwie jest ransomware? Czy jest to nowe zagrożenie?

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware nie jest wcale nowym zagrożeniem. Jednak w wyniku jego ewolucji coraz większe są szkody, które powoduje. Działanie ransomware’u uniemożliwia użytkownikowi normalne korzystanie z komputera, dopóki nie uiści on fikcyjnej opłaty za rzekome poważne naruszenie prawa. Część użytkowników oskarżana jest o posiadanie nielegalnego oprogramowania, pobieranie zawartości chronionej prawami autorskimi lub też o próby uzyskania dostępu do dziecięcej pornografii. Aby uwiarygodnić swoje działania, ransomware podszywa się pod lokalne służby policyjne poprzez użycie ustawień regionalnych użytkownika – innymi słowy komunikuje się w lokalnym języku i wykorzystuje logotypy lokalnej policji.

Twórcy oprogramowania typu ransomware w nielegalny sposób dążą do wyłudzenia pieniędzy. Niestety wielu nieświadomych użytkowników, chcąc odzyskać możliwość korzystania z komputera, dokonuje wpłaty okupu. W przypadku ochrony przed zagrożeniami mającymi swe źródło w sieci lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto korzystać ze skutecznego oprogramowania zabezpieczającego, a próby wyłudzenia pieniędzy należy zgłaszać policji.