Pierwszy satelita działający pod kontrolą smartfona z Androidem właśnie wszedł na orbitę

Zarządza nim... 3-letni Google Nexus One.

Na jej pokładzie znalazły się m.in. sonda stworzona do wychwytywania dużych asteroid oraz dwa najmniejsze na świecie teleskopy. Start odbył się w poniedziałek o godzinie 12:31 (GMT) z Satish Dhawan Space Centre w mieście Sriharikota w Indiach.

Najciekawszym satelitą z naszego punktu widzenia jest STRaND-1, którego bazą jest oficjalny smartfon Google (stworzony we współpracy z HTC) – Nexus One. Urządzenie bazuje 1-rdzeniowym procesorem 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci flash. Jak tłumaczą twórcy nanosatelity „wybraliśmy Nexus One ponieważ działa pod kontrolą przyjaznego Androida, był tani i łatwo dostępny w momencie startu naszego projektu”.

Nexus One wcale nie został rozebrany na części pierwsze. Aktualnie znajduje się na orbicie w całości – włącznie z wyświetlaczem. Ponadto kamera umożliwia na podgląd tego, co dzieje się wokół i robi fotografie Ziemi. Wiemy też, że smartfon został wyposażony w specjalne aplikacje do pomiaru danych, ale także do zabawy. Jest m.in. możliwe uploadowanie nowych aplikacji do pamięci telefonu.

Wiemy też, że smartfon nie używa wbudowanego czujnika GPS, który działa tylko do wysokości 18 000 metrów. Zastąpiono go modułem SGR-05U, który już bez problemu radzi sobie w takich warunkach. Więcej informacji na temat projektu

znajdziecie tutaj

.