Pojedynek na aparaty: HTC One vs Nokia Lumia 920

Telefon Lumia 920 wyróżnia przede wszystkim aparat. Jeżeli często robisz zdjęcia, właściwie nie miałeś innego wyboru. Wszystkie konkurencyjne urządzenia z iPhone 5 i Galaxy S III na czele robią gorsze fotografie – zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.

Teraz sytuacja się odmienia i wybór Nokii już nie jest taki oczywisty. Wszystko dzięki HTC One z technologią Ultra Pixel. Aparat ma tylko 4 Mp, ale właśnie w tym tkwi jego siła. Producent nie starał się wynaleźć koła na nowo, a skorzystał z rozwiązania doskonale znanego m.in. z lustrzanek.

Im większy rozmiar pojedynczego piksela matrycy – tym więcej światła może przyjąć. Im więcej światła – tym mniej szumów i lepsza jakość obrazu. Właśnie dlatego lustrzanki z matrycami pełnoklatkowymi są lepsze od tych fizycznie mniejszymi układami APS-C. W HTC One jest podobnie. Fizycznie duży sensor wyposażony „tylko” w 4 Mp z założenia będzie wytwarzał mniej szumów, niż mniejsza matryca z imponującym dopiskiem 13 Mp.

Poniższe zdjęcia opublikował serwis Neowin. Lumia 920 ma bardziej nasycone barwy i wydaje się, że nieco podkręcony kontrast. Zdjęcia z HTC One wyglądają na nieco wyprane z kolorów, ale ilość szumu jest porównywalna.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.