Polska jako jedna z pierwszych otrzyma smartfon z Firefox OS!

Deutsche Telekom wprowadza pierwszy w Europie smartfon z oprogramowaniem firmy Mozilla.

Firefox OS w końcu trafia na rynek!

Firefox OS w końcu trafia na rynek!

Deutsche Telekom jest pierwszym operatorem świadczącym bezprzewodowe usługi telekomunikacyjne, który zaprezentuje na europejskim rynku smartfon z nowym systemem operacyjnym firmy Mozilla – Firefox. Smartfon Alcatel One Touch Fire będzie tego lata w sprzedaży w Polsce, a w pozostałych krajach Europy środkowo-wschodniej jeszcze w tym roku. Już od dłuższego czasu DT i Mozilla, wraz z innymi współpracującymi z nimi firmami, zajmują się opracowywaniem standardu otwartego oprogramowania (tzw. open source) dla systemów operacyjnych telefonów komórkowych. Nawiązana przez te dwie wiodące firmy współpraca ma na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku oprogramowania urządzeń komórkowych, poszerzając tym samym możliwości wyboru klientów. Telefon komórkowy Alcatel One Touch Fire jest pierwszym urządzeniem oferującym tego rodzaju rozwiązania.

Jak oświadczył prezes zarządu firmy Deutsche Telekom, René Obermann, na tegorocznej światowej konferencji Mobile World Congress w Barcelonie: „Współpraca firm w wyznaczaniu kierunków nowatorskich rozwiązań ma bardzo istotne znaczenie. Postawiliśmy na otwarte platformy, ponieważ chcemy, by nasi klienci mogli korzystać z możliwości wyboru oprogramowania. Dlatego wspieramy firmę Mozilla w jej pracach nad stworzeniem innowacyjnego i otwartego standardu oprogramowania dla telefonów komórkowych. Wprowadzenie na rynek pierwszego w Europie telefonu komórkowego typu smartfon z nowym systemem operacyjnym Firefox jest ważnym krokiem w kierunku budowania warunków większej konkurencyjności pomiędzy różnymi ekosystemami informatycznymi”.

Firma Deutsche Telekom brała udział w pracach nad opracowaniem nowego systemu operacyjnego Mozilla dla smartfonów od chwili powstania projektu w 2011 roku. Wszystkie aplikacje i witryny internetowe w programie Mozilla Firefox OS dostępne są z poziomu przeglądarki. Obsługiwane będą jedynie aplikacje napisane w najczęściej używanych w Internecie językach – zwłaszcza te w języku HTML 5. Aplikacje te można otwierać w przeglądarce w taki sam sposób jak strony internetowe lub preinstalować je tak samo jak aplikacje głosowe, aplikacje do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych lub aplikacje do obsługi książki telefonicznej. DT wnosi swój wkład nie tylko w budowanie ważnych ze strategicznego punktu widzenia podstawowych elementów architektury systemu, między innymi, tych związanych z bezpieczeństwem, ale też w rozumienie z perspektywy operatora sieci kwestii dotyczących wymogów technicznych i zasad współpracy z producentami smartfonów. Deutsche Telekom wspiera ponadto pracę inżynierów i informatyków firmy Mozilla pracujących nad rozwojem nowego oprogramowania poprzez organizowanie różnorodnych spotkań i prezentacji w ramach takich wydarzeń, jak Mozilla Work Week w Berlinie, „Hackathon” w Warszawie oraz Dni Aplikacji w San Francisco.

System operacyjny, który jest przyjazny dla rozwijających go osób, ma sprzyjać powstawaniu innowacyjnych aplikacji i lepszej integracji poszczególnych usług z platformami, na których są one oferowane. DT widzi ogromne możliwości w tym nowym podejściu do spraw otwartości aplikacji oraz udostępniania dobrze opracowanego smartfona po rozsądnej cenie. Wraz z pojawieniem się na rynku telefonu Alcatel One Touch Fire wyposażonego w procesor Qualcomm Snapdragon o mocy 1GHz, Deutsche Telekom udostępnia na europejskim rynku smartfona z oprogramowaniem Mozilla po „przystępnej” cenie. Telefon ten będzie dostępny w Polsce tego lata, a w pozostałych państwach tej części Europy – do końca bieżącego roku.