Ubuntu dla smartfonów i tabletów właśnie się pojawił

System dostępny jest dla urządzeń działających standardowo pod kontrolą Androida.

Wszyscy emocjonowali się nowym BlackBerry, Windows Phone, poprawiony Androidem, aż tu nagle pojawiły się pierwsze zapowiedzi Ubuntu. System wg producenta jest bardzo ciekawy. Potwierdzają to pierwsze opinie wyłowione z Sieci. Wygląda na to, że twórcy Ubuntu wzięli na warsztat najlepsze cechy Androida i Windows 8 łącząc je w spójną całość.

Od dziś już wszyscy mogą zapoznać się z nowym oprogramowaniem Ubuntu. Wprawdzie nie jest to jeszcze wersja finalna, a wersja developerska – warto spróbować. Niestety nie będzie to dane wszystkim z nas. Warunkiem zainstalowania Ubuntu jest posiadanie telefonu Galaxy Nexus lub Nexus 4. Może być to tablet Nexus 7 lub Nexus 10. Canonical upublicznia też kod źródłowy, a to oznacza jedno. Śledźcie fora XDA Developers dotyczące waszych modeli, bo Ubuntu może się tam pojawić szybciej niż sądzicie.

Aby zainstalować Ubuntu trzeba odwiedzić stronę

wiki.ubuntu.com

. Tam znajdziecie wszystkie potrzebne instrukcje. Aczkolwiek Canonical na początku zaznacza, że wciąż mamy do czynienia z wersją eksperymentalna, która może doprowadzić do uszkodzenia telefonu/tabletu.