Gminy rysują cyfrowe mapy

Z badania Unizeto Technologies wynika, że tylko 47% polskich gmin używa oprogramowania informatycznego do zarządzania i udostępniania informacji przestrzennych. Ponadto wciąż wiele aplikacji umożliwia jedynie cyfryzacje map bez ich dalszego administracyjnego przetwarzania.
To jak to jest z tymi mapami w samorządach?

To jak to jest z tymi mapami w samorządach?

Spółka Unizeto Technologies zbadała aktualny stan wykorzystania rozwiązań informatycznych o takim charakterze w polskich jednostkach samorządu terytorialnego. W badaniu wzięło udział ponad tysiąc gmin. Prawie połowa z nich wskazała, że wykorzystuje rozwiązania informatyczne w zakresie informacji przestrzennych. Niestety ten wynik dodatkowo psuje fakt, że jest to obecnie bardzo często oprogramowanie do tworzenia cyfrowych wersji map udostępnianych potem statycznie w serwisach internetowych, których nie można elektronicznie przetwarzać na potrzeby administracyjne. Jednak coraz częściej można spotkać również złożone systemy typu GIS, które pozwalają na pełne powiązanie prac urzędu z cyfrowymi planami przestrzennymi. Dzięki temu można wydatnie skracać procedury rozpatrywania wniosków, np. o udzielenie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozwój kompleksowych rozwiązań ułatwiających cyfryzację i zarządzanie planami przestrzennymi oraz rosnący nacisk administracji rządowej na realizację unijnej dyrektywy INSPIRE będzie skutkował stopniowym zwiększaniem wykorzystania odpowiednich systemów informatycznych przez polskie samorządy — mówi Marek Sadowski, Koordynator Projektu UniGmina GIS, Unizeto Technologies.

Badanie wykorzystania oprogramowania informatycznego do zarządzania i udostępniania informacji przestrzennych zostało przeprowadzone w grudniu 2012 r. W ramach jego realizacji informacji na temat wykorzystywanych rozwiązań udzieliło 1075 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski.

0
Źródło: Unizeto Technologies
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.