openSUSE 12.3 już jest i działa na komputerach z SecureBoot

openSUSE to wg DistroWatch jedna z najpopularniejszych odmian Linuksa. Można ją śmiało postawić obok takich dystrybucji, jak Ubuntu, Fedora, czy Debian.

Podstawą openSUSE 12.3 jest Linux w wersji 3.7, co wynika z faktu że w momencie kończenia prac nad systemem edycja 3.8 wciąż była w fazie RC. Jednak po instalacji możemy bezproblemowo zaktualizować kernel do najnowszej wersji.

Co ważne – system działa na komputerach zabezpieczonych technologią SecureBoot, czyli tych sprzedawanych z Windows 8. Nowa wersja może też działać na urządzeniach z procesorami ARM oraz ARM w wersji 64-bitowej (ale to wciąż funkcja eksperymentalna).

Ponadto dodano nowy menadżer drukowania, poprawiono funkcjonowanie Blueotooth, zmieniły się powiadomienia oraz zarządzanie plikami. Twórcy podkreślają, że wersja 12.3 wprowadza lepszą integrację z Exchange oraz Windows Live w GNOME Shell. Zaktualizowano także aplikację do magazynowania i obróbki zdjęć DigiKam, która zyskała nowe filtry.

Podstawowym pakietem biurowym openSUSE 12.3 jest LibreOffice w wersji 3.6. Choć nie jest to najnowsza wersja, można ją zaktualizować do LibreOffice 4.0. Wszystkie instrukcje znajdziecie

w tym filmie

. Więcej szczegółowych informacji na temat zmian w nowej wersji systemu znajdziecie

na opensuse.org

.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.