Samsung Galaxy S IV oficjalnie: 8 rdzeni, 5 cali w Full HD i mnóstwo nowych funkcji!

Skoro Samsung obiecywał, że pokaże dziś “następną galaktykę”, to nie mógł postąpić inaczej – pokazał światu swój najnowszy, flagowy smartfon: Galaxy S IV. Wydawało się, że już i tak wszystko wiemy przed jego premierą, i chociaż większość z pogłosek potwierdziła się, to okazuje się, że nie wiedzieliśmy wszystkiego. Samsung zaskoczył kilkoma zupełnie świeżymi funkcjami, jak S Translator czy Dual Camera. Nie zaskoczył natomiast specyfikacją techniczną.
Samsung Galaxy S IV oficjalnie: 8 rdzeni, 5 cali w Full HD i mnóstwo nowych funkcji!

Wyposażenie:

Obudowa z “nowego”

poliwęglanu

mierzy 7,9 mm i waży 130 gramów i ma być o wiele wytrzymalsza. Chociaż musi pomieścić teraz większy o 0,2″ wyświetlacz, to na wysokość mierzy tyle samo, co obudowa Galaxy S III (136,6 mm), a do tego jest nieco węższa, bo ma 68,8 mm w porównaniu z 70,6 mm w S III.

Ekran Super AMOLED o przekątnej 5″ oferuje rozdzielczość

Full HD

1920 x 1080 pikseli (441 ppi). Wyświetlacz oferuje funkcję Adapt Display, która dopasuje jasność, kąty widzenia i nasycenie barw do warunków i wyświetlanych treści. Podobnie jak nowe Lumie, ekran Galaxy S IV możemy obsługiwać dotykiem także przez rękawiczki. Nad tym, by nic ekranowi się nie stało, czuwa nowe, pancerne szkło Corning Gorilla Glass 3 .

Sercem urządzenia jest 8-rdzeniowy procesor Samsung Exynos 5 Octa z czterema wydajnymi rdzeniami Cortex-A15 z zegarem 1,8 GHz i czterema uzupełniającymi rdzeniami Cortex-A7 o częstotliwości 1,2 GHz. Za grafikę odpowiada układ PowerVR SGX 544MP3. Procesor będzie dopełniony przez 2 GB niskonapięciowej pamięci RAM DDR3. Na niektórych rynkach Galaxy S IV pojawi się z czterordzeniowym Snapdragonem 600 “pod maską”.
Nie zabraknie łączności 4G LTE o przepustowości 100 Mbps, NFC, WiFi i Bluetooth 4.0, a także podczerwieni (dzięki czemu można używać smartfona jako pilota do telewizora) oraz MHL 2.0. Oprócz akcelerometru i innych typowych czujników, Galaxy S IV posiada czujnik temperatury i wilgotności.
Tylny aparat o rozdzielczości 13 Megapikseli kręci także filmy w rozdzielczości Full HD, wykonuje zdjęcia seryjne (100 zdjęć w 4 sekundy) i magicznie usuwa niepotrzebne przedmioty lub ludzi z istniejącego zdjęcia. Przednia kamera oferuje rozdzielczość 2 MP. I teraz uwaga – obiema kamerami można kręcić wideo równocześnie, dzięki funkcji Dual Camera. To oznacza, że możemy np. nakręcić film ukazujący zarówno występ dziecka, jak i naszą reakcję. Funkcja ta działa także przy wideorozmowach (podczas rozmowy możemy pokazać rozmówcy, co widzimy przed sobą).
Wbudowaną pamięć o pojemności 16, 32 lub 64 GB będzie można rozszerzyć o kolejne 64 GB, dzięki obecności gniazda kart pamięci microSD.

Bateria ma ogromną pojemność 2600 mAh i jest wyjmowalna! Ani słowa jednak o tym, na ile wystarcza.

Oprogramowanie:

Oprócz obecności Androida 4.2.2 Jelly Bean, która jest “oczywistą oczywistością”, Samsung proponuje odświeżony interfejs użytkownika z kilkoma nowymi funkcjami, o których kilka słów poniżej.

Funkcje:

S Translator

– nowa funkcja Galaxy S IV, która na bieżąco tłumaczy rozmowę na różne języki. Na razie funkcja oferuje wsparcie dla 9 języków, wśród których nie znajdziemy j. polskiego, i tłumaczy zarówno z mowy do tekstu, jak i z tekstu do mowy.

Story Album

pozwala na prowadzenie multimedialnego pamiętnika. Treści, takie jak wpisy czy statusy w serwisach społecznościowych, notatki, geolokalizacja, pogoda, a także zdjęcia i wideo mogą być automatycznie zapisywane i układane na linii czasu. Potem możemy zamówić fizyczną wersję takiego pamiętnika (za dodatkową opłatą).

Home Sync

– jeśli mamy w domu urządzenie Home Sync podpięte do telewizora, to usługa chmurowa pozwoli m.in. wyświetlać na żywo na tym telewizorze wykonywane zdjęcia czy kręcony film na drugim końcu świata przez posiadacza Galaxy S IV.

S Voice Drive

– funkcja S Voice, obecna już w modelu Galaxy S III, będzie teraz o wiele bardziej przyjazna dla kierowców. Pozwoli na kontrolowanie telefonu bez jakiejkolwiek potrzeby dotykania urządzenia – wystarczy powiedzieć “zabierz mnie do Warszawy” i funkcja uaktywnia wbudowaną w telefon nawigację. S Voice potrafi także na żądanie przeczytać SMS, odpowiedzieć na niego, a także wykonać połączenie, sprawdzić pogodę czy wyszukać najbliższe kina w wyszukiwarce. Wszystko to bez dotykania telefonu.

Samsung Knox

– to przedstawiony na Mobile World Congress biznesowy system bezpieczeństwa, który tworzy niejako pole siłowe przeciwko złośliwemu oprogramowaniu.

Group Play

– funkcja ta pozwala na kilku smartfonach Galaxy S IV jednocześnie puścić ten sam utwór muzyczny, znajdujący się na jednym z nich. Bez połączenia z Internetem. Innymi słowami – mając osiem smartfonów, możesz stworzyć system surround 7.1.

Air Gesture

– to nowy sposób interakcji z telefonem, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kobiet, często malujących paznokcie, choć także podczas zmywania naczyń, czy uklepywania ciasta. Nie dotykając ekranu, możemy kontrolować funkcje urządzenia za pomocą gestów.

Air View

wskazując dany element palcem, bez dotykania ekranu, możemy podejrzeć jego zawartość. W ten sposób przeglądanie wielu e-maili, kalendarza, galerii zdjęć, filmów będzie proste i szybkie. Air View działa również w oknie przeglądarki WWW – wskazując element możemy go powiększyć i wygodnie obejrzeć z bliska.

S Health

– to swego rodzaju asystent zdrowia, który powie ile spalimy kalorii podczas treningu czy joggingu, podpowie jaką zastosować dietę, skontroluje poziom cukru i ciśnienie, a także wiele, wiele innych.

Optical Reader

– zamienia smartfon w optyczny czytnik kodów QR, wizytówek i tekstów.

Smart Scroll

– to ciekawa funkcja przewijania długich dokumentów (e-maili, tekstów i innych) za pomocą wzroku. Smartfon wyczuwa, że patrzymy na koniec wyświetlanej strony i przewija ją, abyśmy mogli kontynuować lekturę.

Smart Pause

– automatycznie wstrzyma odtwarzanie wideo, gdy czujnik wykryje, że nasze oczy nie patrzą na ekran.

Dostępność:

Samsung Galaxy S IV ma pojawić się na rynku w kwietniu. Trafi do 327 operatorów telefonii komórkowej w 155 krajach zarówno w wersji z 4G, jak i 3G.