Co to są ANSI lumeny i do czego służą?

Z określeniem "lumen" najczęściej spotykamy się przy zakupie urządzeń, które są źródłem światła. Oznacza się w ten sposób żarówki i oświetlenie LED. Z lumenem spotkamy się również przy wyborze projektora.
Definicja lumena: „Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy przez punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.” (Źródło: Wikipedia)

Innymi słowy, jest to jednostka natężenia światła. W powyższej definicji nie została uwzględniona powierzchnia, na którą światło pada (od tego jest jednostka lux ), ale dla uproszczenia można przyjąć, że im większa ilość lumenów generowana przez źródło światła, tym powierzchnia jest lepiej oświetlona.

Czym się różni lumen od ANSI lumena?

W potocznym rozumieniu jednostki lumen i ANSI lumen rzadko są postrzegane jako odrębne pojęcia. Tymczasem różnica między nimi istnieje i jest znacząca. Obie służą do określenia ilości światła generowanego przez źródło, ale ANSI lumen spełnia swoja funkcję z większą precyzją.

ANSI jest to amerykański instytut (American National Standards Institute), którego zadaniem jest ustalanie norm technologicznych obowiązujących w USA.

Pomiar ilości generowanych lumenów, metodą ANSI

Pomiar ilości generowanych lumenów, metodą ANSI

Procedura pomiary ANSI lumenów zawiera się czterech krokach:

  1. Obliczyć powierzchnię padania światła (w m2). Powierzchnia musi być koloru białego.
  2. Za pomocą fotodetektora zmierzyć strumień światła w 9 różnych punktach powierzchni padania światła.
  3. Wyciągnąć średnią z 9 pomiarów.
  4. Pomnożyć wynik pomiaru (wyrażony w luxach) przez powierzchnię padania światła. W ten sposób uzyskuje się wynik w lumenach.

Powyższa procedura ma na celu standaryzację pomiaru jasności projektorów, w celu uniknięcia rozbieżności w danych podawanych przez różnych producentów.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w ANSI lumenach mierzy się tylko ilość światła generowaną tylko przez projektory, standard nie odnosi się do innych źródeł światła.

Czego ANSI lumeny nie uwzględniają?

Mimo opracowania standardu pomiaru światła generowanego przez projektor, metoda ANSI nie jest bezbłędna. Przedstawia ona ilość lumenów w idealnych warunkach. Podczas gdy na jasność obrazu wpływ mają również takie czynniki jak:

  • wielkość ekranu,
  • materiał i kolor powierzchni, na którą pada światło,
  • światło płynące z otoczenia,
  • zmęczenie oka użytkownika,
  • technologie wykorzystywane przez producentów do ulepszenia jakości obrazu.
0
Źródło: Philips
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.