Core i5 kolejnej generacji „Haswell” już przetestowany

Haswell to nazwa kodowa kolejnej generacji mikroporcesorów firmy Intel. Będzie ona następcą obecnie oferowanych układów Ivy Bridge i również zostanie wykonana w procesie 22 nm.

Nowe procesory mają być bardziej energooszczędne od Ivy Bridge, dzięki czemu trafią również do ultrabooków. Wg pierwszych informacji nowa seria Core i7/i5 będzie miała niższe TDP od Ivy Bridge i wykorzysta nowe gniazdo – LGA1150.

Jednak układ do którego dotarli redaktorzy ChinaDIY z pewnością nie jest najszybszym z serii. To Core i5 wg CPU-Z taktowany zegarem 2,6 GHz, a w trybie Turbo osiągający 3,0 GHz. Jego TDP ma wynosić 83 W.

Warto zauważyć, że procesor potrafi w spoczynku obniżyć swoje taktowanie do zaledwie 800 MHz, podczas gdy obecna generacja procesorów Intela ogranicza się tylko do 1600 MHz. Układ ma też 6 MB pamięci cache L3, ale dostępne będą również wersje wyposażone w 8 MB. W środku testowanego modelu znajduje się układ graficzny Intel HD 4600, ale producent szykuje też Core i5 z mocniejszą odmianą grafiki – HD 5200.

Haswell powinien być też bardziej przyjazny overclockerom. Wg doniesień chińskich kolegów, jest możliwość ustawienia taktowania pamięci nawet do 3200 MHz.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.