W kosmosie Linux jest lepszy niż Windows

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zdecydowała się zmienić system operacyjny, na wszystkich komputerach znajdujących się na międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS). Z Windowsa przechodzą na jedną z najbardziej stabilnych dystrybucji Linuxa.

Keith Chuvala, jeden z kontrahentów United Space Alliance, odpowiedzialny zarówno za Space Operations Computing (SpOC), czyli szeroko pojęte sprawy związane z komputerami dla NASA oraz za zespoły opiekujące się laptopami i integracją sieci na międzynarodowej stacji kosmicznej, tłumaczy decyzję problemami ze stabilnością systemu Windows.

Przenieśliśmy kluczowe dla nas funkcje systemu Windows na Linuxa, ponieważ potrzebowaliśmy stabilnego systemu operacyjnego, na którym możnaby polegać. Takiego, który umożliwiłby nam pełną kontrolę nad sobą. — mówi Chuvala

Astronauci przebywający na ISS już niedługo zaczną korzystać z Debiana 6. Niektóre maszyny już wcześniej działały pod kontrolą dystrybucji Scientific Linux (klon Red Hat Enterprise Linux). Debian 6 to jedna z najbardziej stabilnych i najlepiej przetestowanych dystrybucji Linuxa, no i zawsze umożliwia uaktualnienie do Debiana 7, który ukazał się dość niedawno.

O ile Linux w naziemnych placówkach NASA nie jest niczym nowym, jednak laptopy używane przez astronautów działały pod systemem Windows. Przypomnijmy też, że pierwszy humanoidalny robot w kosmosie: Robonaut (R2) również ma zainstalowanego Linuxa…

0
Źródło: zdnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.