Lumigrids: dla rowerowych nocnych marków

Ten projekt powstały na chińskim uniwersytecie Suchuan zwyciężył w prestiżowym konkursie Reddot w kategorii "bezpieczeństwo". Lumigrids ma znacznie poprawić komfort jazdy w nocy, dzięki wykorzystaniu dość nietypowego oświetlenia.

Lumigrids to innymi słowy LEDowy projektor, który podczas nocnej jazdy rzutuje obraz siatki na powierzchnię ziemi znajdującą się przed nami. Gdy powierzchnia jest płaska wtedy siatka składa się z idealnych kwadratów, ale jeśli natrafimy na chropowatą płaszczyznę, dziurę, czy inną przeszkodę trudną do zauważenia gołym okiem wtedy siatka ulegnie deformacji, a dla nas będzie to sygnał do skierowania roweru na inny tor. Dzięki Lumigrids rowerzysta także staje się bardziej widoczny na drodze, co minimalizuje ryzyko zderzenia z innym pojazdem.

Obraz siatki może być dopasowany do sytuacji. Przy normalnej jeździe zasięg światła wynosi 140×160 mm. Przy szybszej jeździe zwiększa się do 140×260 mm, a nawet do 300x200mm (tryb dla dwóch rowerzystów). Lampa może być zasilana z baterii lub mechanicznie podczas jazdy.

Pomysł wydaje się praktyczny, ale zanim takie rozwiązanie trafiłoby do produkcji warto byłoby go jeszcze rozwinąć. Podczas jazdy nie da się uniknąć drgań kierownicy, a co za tym idzie wyświetlany obraz też nieznacznie by się trząsł i trudniej byłoby zaobserwować deformacje siatki. Ten problem dałoby się wyeliminować stosując np. system, który analizowałby powierzchnię przed nami i oświetlał w innym kolorze wszystkie przeszkody.

0
Źródło: Yankodesign.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.