Lumigrids: dla rowerowych nocnych marków

Zobacz, co wyjdzie z połączenia lampy LED i czegoś w rodzaju... radaru.

Lumigrids to innymi słowy LEDowy projektor, który podczas nocnej jazdy rzutuje obraz siatki na powierzchnię ziemi znajdującą się przed nami. Gdy powierzchnia jest płaska wtedy siatka składa się z idealnych kwadratów, ale jeśli natrafimy na chropowatą płaszczyznę, dziurę, czy inną przeszkodę trudną do zauważenia gołym okiem wtedy siatka ulegnie deformacji, a dla nas będzie to sygnał do skierowania roweru na inny tor. Dzięki Lumigrids rowerzysta także staje się bardziej widoczny na drodze, co minimalizuje ryzyko zderzenia z innym pojazdem.

Obraz siatki może być dopasowany do sytuacji. Przy normalnej jeździe zasięg światła wynosi 140×160 mm. Przy szybszej jeździe zwiększa się do 140×260 mm, a nawet do 300x200mm (tryb dla dwóch rowerzystów). Lampa może być zasilana z baterii lub mechanicznie podczas jazdy.

Pomysł wydaje się praktyczny, ale zanim takie rozwiązanie trafiłoby do produkcji warto byłoby go jeszcze rozwinąć. Podczas jazdy nie da się uniknąć drgań kierownicy, a co za tym idzie wyświetlany obraz też nieznacznie by się trząsł i trudniej byłoby zaobserwować deformacje siatki. Ten problem dałoby się wyeliminować stosując np. system, który analizowałby powierzchnię przed nami i oświetlał w innym kolorze wszystkie przeszkody.