Samsung opublikował kody źródłowe do aparatów

Dotychczas było raczej tak, że producenci narzekali na niezależnych twórców, którzy mniej lub bardziej radykalnie modyfikowali oprogramowanie sterujące aparatami cyfrowymi. Nie brali odpowiedzialności, grozili utratą gwarancji – ogólnie marudzili. Tymczasem Samsung poszedł inną drogą.
Samsung NX2000

Samsung NX2000

Koreański producent zdecydował się na publiczne udostępnienie kodów źródłowych do oprogramowania sterującego dwoma aparatami. I to nie byle jakimi! Chodzi o najnowsze modele z wymienną optyką: NX300 i NX2000, a więc topowe produkty w tym segmencie oferty firmy.

Niestety, kody zostały udostępnione na licencjach GNU GPL i LGOPL, co trochę ogranicza możliwości tworzenia kompletnego, działającego oprogramowania przez niezależnych użytkowników końcowych, ale zachęca ich do wprowadzania modyfikacji w istniejącym oprogramowaniu.

Samsung NX2000

Samsung NX2000

Czy to dobry ruch ze strony Samsunga? Genialny! Być może ktoś w dziale sprzedaży koreańskiego giganta zwrócił słusznie uwagę na fakt, że niektóre modele aparatów Canona albo Panasonica sprzedają się lepiej właśnie ze względu na dostępności niezależnego i równocześnie niezbyt legalnego oprogramowania. Samsung chce wyraźne, by takie oprogramowanie tworzone było również dla jego aparatów i… sam robi pierwszy krok w tym kierunku. Teraz czekamy zatem na to, by w jego ślady poszli również inni producenci sprzętu foto-wideo!

0
Źródło: dpreview.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.