Tym aparatem sfotografujesz … dźwięk!

W tym przypadku "szumy na zdjęciu" będą miały zupełnie inne znaczenie.

Tak wygląda przenośny aparat SeeSV-S205, który umożliwia rejestrowanie obrazu dźwięku. Został on zaprojektowany przez koreańskiego profesora wzornictwa przemysłowego Suk-Hyung Bae, który niedawno otrzymał nagrodę Red Dot Design Award ( jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa na świecie).

Z przodu urządzenia znajduje się kamera o wysokiej rozdzielczości i 30 bardzo czułych mikrofonów. Powstały z kamery obraz ukazuje strefę aktywności, która kolorystycznie odzwierciedla siłę natężenia dźwięku (podobnie jak „mapa ciepła” w kamerach termowizyjnych). Niebieski kolor ukazuje miejsce, gdzie dźwięk jest najcichszy, natomiast czerwony tam gdzie jest najgłośniejszy.

Suk-Hyung Bae uważa, że jego aparat mógłby przydać się np. w warsztatach samochodowych, gdzie pozwoliłby ustalić źródło niepokojących odgłosów. Urządzenia, których używają mechanicy są zazwyczaj bardzo drogie i nieporęczne, a także wymagające specjalistycznego oprogramowania. Tymczasem SeeSV-S205 waży 4kg i jest prosty w użyciu. Niestety zarówno cena jak i plan wdrożenia kamery na masowy rynek pozostają nieznane – jak na razie zatem musimy traktować ten wynalazek jako ciekawostkę.

Poniżej możecie obejrzeć kilka filmów zarejestrowanych kamerą.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News