Zdjęcie, które wygrało World Press Photo 2013, jest fałszywe?

Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane, jak twierdzi autor, 20 listopada 2012 roku w Gazie, w dniach, w których izraelskie wojsko odpowiedziało ogniem na ostrzał rakietowy ze strony Palestyńczyków. Fotografia przedstawia dwie ofiary tej wojny, niesione na pogrzeb przez ich wujków.
Zdjęcie, które wygrało World Press Photo 2013, jest fałszywe?
Wspaniałe zdjęcie. Szkoda, że fałszywe.

Wspaniałe zdjęcie. Szkoda, że fałszywe.

Wzruszająca historia ilustrowana zdjęciem, które składa się… z trzech nałożonych przez siebie zdjęć, a także zostało mocno przerobione w Photoshopie. Pierwszego zarzutu specjaliści nie są stuprocentowo pewni, część z nich wycofała swe oskarżenia po przyjrzeniu się plikowi RAW, natomiast wszyscy zgodnie stwierdzą, że fotografia w znaczący sposób została “upiększona” w cyfrowej ciemni.

Wskazuje na to wiele rzeczy. Od historii edycji pliku JPEG, aż po analizę ELA (pixel-level error analysis), czy wręcz nienaturalne oświetlenie niektórych twarzy, niemożliwe do osiągnięcia bez sztucznego oświetlenia, które z całą pewnością nie zostało wykorzystane. Nie zgadzają się nawet cienie, które nie powinny przybierać kształtów takich jak na zdjęciu, biorąc pod uwagę godzinę wykonania zdjęcia i pozycję słońca zależną od pory roku.

Zdjęcie najprawdopodobniej zostało wykonane w trybie seryjnym, następnie kilka zdjęć zostało złożonych w jedną całość, którą następnie poprawiono w Photoshopie. Nie wiadomo czemu komisja to przeoczyła.