52 procent polskich MŚP jest już w chmurze

Już ponad połowa polskich MŚP deklaruje korzystanie z rozwiązań w chmurze – wskazuje badanie Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft. Prawie dwie trzecie z tych firm uważa, że rozwiązania w modelu cloud staną się kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw z ich segmentu. Usługi w chmurze najczęściej wykorzystywane są do obsługi poczty, obiegu dokumentów oraz archiwizacji danych i backupu.
Chmura przyszłością biznesu?

Chmura przyszłością biznesu?

Jak pokazuje badanie Ipsos MORI, najczęściej wykorzystywane przez polskie MŚP usługi w chmurze to: poczta (82%), systemy obiegu dokumentów (46%), archiwizacja danych i backup (42%), a także aplikacje biurowe (38%) i komunikatory internetowe (35%). Z co najmniej jednej usługi w chmurze korzysta 52% polskich MŚP. W opublikowanym w styczniu 2012 r. badaniu, zrealizowanym na zlecenie Microsoft przez VansonBourne, korzystanie z chmury deklarowało zaledwie 22% firm. Dowodzi to systematycznego upowszechniania się rozwiązań cloudowych wśród MŚP.

Respondenci badania podjęli się również oceny roli cloud computing z perspektywy rozwoju firmy. 48% polskich MŚP już teraz uważa, że rozwiązania w chmurze są kluczowe dla małych firm z ambicjami (w tym 65% spośród korzystających z chmury). 49% wszystkich respondentów i 67% tych, którzy już korzystają z chmury twierdzi, iż cloud computing wkrótce stanie się elementem niezbędnym dla sukcesu organizacji z ich segmentu.

„Wyniki badania pokazują, że polskie firmy przechodzą do chmury stopniowo – przenoszą pojedyncze elementy układanki IT, a gdy te rozwiązania się sprawdzą, sięgają po kolejne” — powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft.

„Co więcej, ocena cloud computing w badaniu jest potwierdzeniem opinii, które otrzymujemy od naszych klientów. W większości organizacji, które zdecydowały się na wdrożenie, chmura zrewolucjonizowała sposób pracy i komunikacji.”

W ciągu najbliższego roku nakłady na cloud computing planuje zwiększyć 22% polskich MŚP (33% spośród korzystających z chmury i 9% spośród tych, którzy jej jeszcze nie wykorzystują). Polskie firmy podkreślają, że na decyzję o wdrożeniu usług w chmurze znacząco wpływa redukcja wydatków na IT (61%, 73% korzystających z chmury) i elastyczność kosztowa tych rozwiązań (60% respondentów, 74% korzystających z chmury) – na te korzyści przedsiębiorcy szczególnie zwracają uwagę.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.