Apple Mac Pro: Pierwsza duża metamorfoza od 10 lat

Kolejne WWDC bez żadnej rewolucji? Nic z tych rzeczy, Apple pokazało swój profesjonalny komputer Mac Pro w najnowszej odsłonie.

To pierwsza tak duża zmiana w wyglądzie profesjonalnego komputera Apple od 2003 roku, kiedy do sprzedaży trafił Power Mac G5. Był jeszcze wyposażony w procesor IBM PowerPC. Komputery Mac Pro z procesorami Intela zadebiutowały w 2006 roku, ale niemal bez żadnych zmian w kwestii wizualnej. Ostatnia generacja Maców Pro pojawiła w 2010 roku, a to oznacza że specyfikacja urządzenia zdążyła się nieco postarzeć. To powodowało, że ludzie używający tych komputerów do celów profesjonalnych zaczynali się nieco niecierpliwić.

Apple Mac Pro, porównanie rozmiarów obudowy.

Apple Mac Pro, porównanie rozmiarów obudowy.


We wnętrzu nowego komputera znajdzie się 12-rdzeniowy procesor Intel Xeon serii E5 i pamięć RAM DDR3 taktowana częstotliwością 1866 MHz. Dysk twardy SSD będzie się komunikował z komputerem przez PCI-Express, a jego transfery wg Apple mają podczas odczytu sięgać 1,25 GB/s i 1 GB/s przy zapisie. Ponadto będzie to będzie jedno z pierwszych urządzeń z interfejsem Thunderbolt 2 (mniej więcej 5x szybciej od USB 3.0 i ponad 30x szybciej od USB 2.0).

Nowy Mac Pro ma być wyposażony w 2 układy graficzne GPU AMD FirePro dysponujące 4096 jednostkami wykonawczymi i 6 GB pamięci VRAM. Ich wydajność 7 TFLOPS pozwoli na swobodne edytowanie filmów w rozdzielczości 4K i jednoczesne renderowanie dodatkowych efektów w tle. Do komputera będzie można też podłączyć 3 monitory w rozdzielczości 4K.

Kształt nowego Mac Pro nie jest jednak niczym rewolucyjnym, jakby się mogło wydawać. Bardzo podobną konstrukcją wyróżniał się Power Mac G4 Cube wprowadzony do sprzedaży w 2000 roku i zaprojektowany przez Jonathana Ive. Ten znów mocno przypominał NeXTcube, komputer produkowany od 1990 roku przez firmę NeXT należącą do Steve’a Jobsa.


Szczegółowa specyfikacja techniczna nowego Mac Pro ma się pojawić przed sprzedażą. A ta ruszy do końca bieżącego roku. Po więcej informacji odsyłamy na oficjalną
stronę Apple.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.