Asus: płyta główna i karta graficzna z chłodzeniem wodnym

Pierwszą z płyt głównych, które zaprezentował Asus jest Maximus VI Formula z chłodzeniem CrossChill.

Cokolwiek to znaczy, płyta wygląda kosmicznie. Urządzenie wyposażone jest w gniazdo LGA 1150, a to oznacza że współpracuje z najnowszą generacją procesorów Intel Core – Hasswell. Jej wymiary to standardowy ATX, a chipset – Intel Z87 Express.

Urządzenie jest wyposażone w specjalną osłonę termiczną, która przykrywa większość laminatu. Jest ona połączona z blokiem wodnym schładzającym sekcję zasilania, która potrafi nagrzać się do bardzo wysokich temperatur.

Ponadto płyta ma 4 gniazda na pamięć DDR3, 3 sloty PCI-E 3.0 x16 (choć wszystkie trzy mogą jednocześnie działać tylko w trybie 8x/8x/4x). Na wyposażeniu znalazł się m.in. kontroler sieci Wi-Fi (802.11ac, czyli następca 802.11n) oraz aż 10 portów Serial ATA, co wygląda dosyć imponująco.

Osoby, które niezbyt chętnie patrzą na duże płyty formatu ATX mają alternatywę w postaci płyty Asus Maximus VI Impact. Jej format to mini-ITX, więc ciężko o coś jeszcze mniejszego. Znajdziemy tu 2 sloty pamięci DDR3, 1 slot PCI-E x16, chipset Intel Z87 oraz 4x Serial ATA 6 Gb/s. Innymi słowy, pomimo niewielkich rozmiarów na tej płycie można zbudować komputer o imponującej wydajności.

Ostatnią ciekawą nowością jest Asus ROG Poseidon z chłodzeniem o wymyślnej nazwie „Hybrid DirectCU H2O Cooling”. Pod tym dziwacznym marketingowym hasłem kryje się chłodzenie wyposażone w klasyczny wentylator i jednocześnie przystosowane do zainstalowania chłodzenia wodnego. Niestety nie wiadomo jaki układ graficzny znajdzie się pod radiatorem. Asus twierdzi, że jest to GeForce GTX serii 700 – czyli na chwilę obecną GTX 770 lub GTX 780.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.