Dotcom: „Potrzebujemy alternatywy dla Google’a”

Wielkie Google patrzy.

Jak dotąd, wszystkie podmioty posądzone o współpracę z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego odmówiły komentarza, bądź stanowczo zaprzeczyły tym doniesieniom. Natomiast, rząd Stanów Zjednoczonych zaczął tłumaczyć się z całej sytuacji, podkreślając, że monitoring służy jedynie zapewnieniu bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Apelowanie Dotcoma do komisarzy unijnych o stworzenie alternatywnej wyszukiwarki może wydawać się absurdalne i kojarzyć się z popularnym powiedzonkiem „z deszczu pod rynnę”, jednak Kim rozwija swoją wypowiedź z Twittera następująco:

-Open source? Sponsorowanie nie oznacza kontroli. Niestety twitter nie pozwala na dłuższe wypowiedzi. Niemniej, potrzebujemy alternatywy dla wyszukiwarki Google’a”

Dotcom nie jest jedynym, który chciałby, żeby Europa zaczęła konkurować z USA, jeśli chodzi o innowacje w sieci. Mikko Hypponen, odpowiedzialny za badania w firmie F-Secure, w krótkiej wypowiedzi udzielonej dla serwisu Reuters powiedział: „Najlepszy, długoterminowym rozwiązaniem byłoby powiększenie/wzmocnienie branży internetowej w Europie. To zapewniłoby nam ogromne, ekonomiczne korzyści i, co najważniejsze, uczyniłoby nasz kontynent niezależnym od USA i uchroniłoby Europejczyków od bycia monitorowanymi przez tamtejszy rząd”