Informatyk nie musi być poliglotą, nie musi nawet kończyć studiów

Ponoć o wiele ważniejsze jest doświadczenie.

Focus Telecom Polska, dostawca rozwiązań IT dla biznesu, przeprowadził ankietę wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej.

Na pytanie, co zdaniem ankietowanych może pomóc w znalezieniu pracy w branży IT, 25% z nich wskazało zdobyte doświadczenie zawodowe. Tuż za nim, z wynikiem 20%, uplasował się dyplom uczelni wyższej, a niewiele mniej studentów (15%) w odpowiedzi wskazało ukończone kursy czy zdobyte certyfikaty. Znajomość języków obcych pojawiła się na równi z cechami charakteru czy rekomendacjami.

Studenci są coraz bardziej świadomi realiów panujących na rynku i oczekiwań pracodawców, a doświadczenie zawodowe do nich należy — komentuje Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska i koordynator akcji rekrutacyjnej.

Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów to podstawa, którą dopiero po rozpoczęciu pracy w IT można rozwijać. Co więcej, każda firma posiada inną specyfikę i profil, wymaga więc od kandydata na pracownika trochę innych kompetencji. Z tego punktu widzenia każde doświadczenie zawodowe, niezależnie od tego ile trwa, jest dla osoby rozpoczynającej karierę w IT bardzo cenne.

W poszukiwaniu pracy większość ankietowanych wykazuje się dużą samodzielnością. Na indywidualne rozsyłanie CV, bez pomocy serwisów ogłoszeniowych czy znajomych, decyduje się 36% żaków.

Wyniki ankiety wskazują, również że z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej większość studentów oczekiwałaby wynagrodzenia w przedziale 2 – 2,5 tys. zł netto, które po roku pracy najchętniej widzieliby na poziomie od 3 do 4 tys. netto miesięcznie. Ankietowani niechętnie myślą jednak o pracy w innym mieście, nawet jeśli wiązałaby się ona z wyższymi zarobkami. Tylko 30% z nich zdecydowałoby się na pracę poza miejscem zamieszkania, jeśli zarobki byłyby wyższe o 30 lub 50%. Większość z nich preferuje pracę o charakterze stacjonarnym (42%), na miejscu w firmie.

Dla osób rozpoczynających pracę w IT ważna jest stabilizacja, a to zagwarantować może im stała, a nie projektowa praca — komentuje Michał Misiak z Focus Telecom Polska.

Niestety branża IT wymaga elastyczności. Wiele firm ma swoje centra R&D poza siedzibą firmy, w innym mieście, kraju. Osoby aplikujące do tych działów muszą mieć to na uwadze.

Pytania o zatrudnienie w IT i swoje miejsce na rynku pracy Focus Telecom Polska zadał studentom wydziałów FTIMS i EEIA Politechniki Łódzkiej, w trakcie rozpoczętej od połowy maja akcji rekrutacyjnej na kierunkach informatycznych. Obecnie firma poszukuje, m.in. web developerów, młodszych programistów, administratorów IT i praktykantów do swojego działu R&D w Łodzi, który do tej pory w większości tworzą absolwenci Politechniki Łódzkiej.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News