Informatyk nie musi być poliglotą, nie musi nawet kończyć studiów

Doświadczenie zawodowe to zdaniem studentów kierunków informatycznych najważniejszy czynnik pomocny w znalezieniu pracy w IT, przed dyplomem studiów wyższych czy znajomością języków obcych.

Focus Telecom Polska, dostawca rozwiązań IT dla biznesu, przeprowadził ankietę wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej.

Na pytanie, co zdaniem ankietowanych może pomóc w znalezieniu pracy w branży IT, 25% z nich wskazało zdobyte doświadczenie zawodowe. Tuż za nim, z wynikiem 20%, uplasował się dyplom uczelni wyższej, a niewiele mniej studentów (15%) w odpowiedzi wskazało ukończone kursy czy zdobyte certyfikaty. Znajomość języków obcych pojawiła się na równi z cechami charakteru czy rekomendacjami.

Studenci są coraz bardziej świadomi realiów panujących na rynku i oczekiwań pracodawców, a doświadczenie zawodowe do nich należy — komentuje Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska i koordynator akcji rekrutacyjnej.

Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów to podstawa, którą dopiero po rozpoczęciu pracy w IT można rozwijać. Co więcej, każda firma posiada inną specyfikę i profil, wymaga więc od kandydata na pracownika trochę innych kompetencji. Z tego punktu widzenia każde doświadczenie zawodowe, niezależnie od tego ile trwa, jest dla osoby rozpoczynającej karierę w IT bardzo cenne.

W poszukiwaniu pracy większość ankietowanych wykazuje się dużą samodzielnością. Na indywidualne rozsyłanie CV, bez pomocy serwisów ogłoszeniowych czy znajomych, decyduje się 36% żaków.

Wyniki ankiety wskazują, również że z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej większość studentów oczekiwałaby wynagrodzenia w przedziale 2 – 2,5 tys. zł netto, które po roku pracy najchętniej widzieliby na poziomie od 3 do 4 tys. netto miesięcznie. Ankietowani niechętnie myślą jednak o pracy w innym mieście, nawet jeśli wiązałaby się ona z wyższymi zarobkami. Tylko 30% z nich zdecydowałoby się na pracę poza miejscem zamieszkania, jeśli zarobki byłyby wyższe o 30 lub 50%. Większość z nich preferuje pracę o charakterze stacjonarnym (42%), na miejscu w firmie.

Dla osób rozpoczynających pracę w IT ważna jest stabilizacja, a to zagwarantować może im stała, a nie projektowa praca — komentuje Michał Misiak z Focus Telecom Polska.

Niestety branża IT wymaga elastyczności. Wiele firm ma swoje centra R&D poza siedzibą firmy, w innym mieście, kraju. Osoby aplikujące do tych działów muszą mieć to na uwadze.

Pytania o zatrudnienie w IT i swoje miejsce na rynku pracy Focus Telecom Polska zadał studentom wydziałów FTIMS i EEIA Politechniki Łódzkiej, w trakcie rozpoczętej od połowy maja akcji rekrutacyjnej na kierunkach informatycznych. Obecnie firma poszukuje, m.in. web developerów, młodszych programistów, administratorów IT i praktykantów do swojego działu R&D w Łodzi, który do tej pory w większości tworzą absolwenci Politechniki Łódzkiej.

0
Źródło: Focus Telecom
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.